Parastos za žrtve “Oluje”: U Banjaluci obilježavanje 28. godišnjice pogroma

05.08.2023. | 13:42

Sveštenici Eparhije banjalučke danas su u Banjaluci u Sabornom hramu Hrista Spasitelja služili parastos za stradale u Pogromu “Oluja”.

Parastos stradalima u hrvatskoj agresiji na Republiku Srpsku Krajinu, kada je protjerano više od 220.000 Srba iz Hrvatske, a pobijeno oko 2.000, organizovao je Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac je nakon parastosa pozvao porodice stradalih u Pogromu “Oluja” koji nisu identifikovani da otvore zahtjeve i urade sve što je potrebno kako bi se izvršila identifikacija.

On je naveo da se u Zagrebu nalazi više od 330 posmrtnih ostataka žrtava “Oluje” koji nisu identifikovani.

“Nisu identifikovani jer porodice nisu otvorile zahtjev kod domaćeg ili međunarodnog crvenog krsta, što je potrebno da urade, kao i da daju krv za analizu”, rekao je Štrbac novinarima u Banjaluci.

On je naveo da nije razjašnjen slučaj 631 lica koje je stradalo u “Oluji”, odnosno ti posmrtni ostaci nisu preuzeti.

Štrbac je naveo podatke “Veritasa” prema kojima je 1.893 žrtva u Pogromu “Oluja” i neposredno poslije toga, od kojih su 65 odsto civili.

“Tri četvrtine stradalih civila su stariji od 60 godina, a među stradalima je i 557 žena”, dodao je on.

Jutros su položeni vijenci na Perduovom groblju za devet Krajišnika stradalih na Dinari, a danas će u okviru obilježavanja 28 godina od stradanja u Pogromu “Oluja” biti promovisan bilten “Veritasa”.

Centralna ceremonija obilježavanja 28 godina od Pogroma “Oluja” održana je sinoć u Prijedoru, u organizaciji odbora vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.