Početak “novog doba”: Koliko Banjalučani potroše novaca za proslavu 18. rođendana?
25.08.2023. | 15:36Proslava punoljetstva jedan je od najljepših trenutaka u svijetu omladine, ali postavlja se pitanje koliko zapravo ova proslava košta roditelje u trenutku kada je sve poskupjelo.
Za proslavu 18. rođendana sa većim brojem ljudi, odnosno u većim salonima, Banjalučani moraju izdvojiti od 65 do 150 KM, samo za jednu stolicu.
To znači da bi sala za 100 zvanica po najnižoj cijeni koštala 6.500, a treba uzeti u obzir i cijene odjeće, obuće dekoracije, muzike, fotografisanja i drugih potrebnih koraka kako bi se organizovala jedna ovakva proslava.
“Cijena stolice varira od izabranog menija, odnosno vrste mesa i pića, a ukoliko slavljenik želi voćni i slatki sto, cijena se kreće oko šest KM po osobi”, kazali su iz jednog banjalučkog salona.
Kako ističu iz banjalučkog butika, djevojke najčešće kupuju haljine za ovu priliku u vrijednosti od 200 KM, ili skuplje.
“Baš sam prije nekoliko dana pohvalila jednu djevojku, jer je za svoj 18. rođendan izabrala haljinu od 70 KM”, rekla je radnica ovog butika.
Cijene usluge fotografisanja variraju od 150 pa nadalje, u zavisnosti od želja slavljenika, istakao je banjalučki fotograf.
“Dekoracije za 18. rođendane se kreću od oko 300 KM”, rekla je Banjalučanka koja izrađuje dekoracije od balona za ovu priliku.
Prema riječima Banjalučanke, koja je ove godine slavila svoj rođendan, za proslavu je potrošila preko 4.000 KM za samo 35 ljudi.
“Iznajmljivanje prostora koštalo je 700 KM, a riječ je o vili ‘Damjanis'”, kazala je ona, te je dodala da je oval meze koštao 30 KM.
“Za piće je izdvojeno 800 KM”, rekla je ona te dodala da je tortu platila 200 KM.
“Muziku nisam imala uživo, tačnije, nisam pozvala bend nego DJ-a, kojeg sam platila 250 KM”, rekla je ova mlada Banjalučanka te dodala da je zadovoljna muzikom i da je ovaj način dosta jeftiniji od benda.
“Što se tiče mog izgleda, trudila sam se da uklopim boje sa dekoracijom, vodila sam računa o svim detaljima pa sam šminku platila 50 KM, nokte 35 KM, haljinu 250 KM, a štikle 100 KM”, ispričala je ona, dodavši da ju je dekoracija koštala 250 KM.
“Fotografa sam platila 200 KM, pozivnice sam sama pravila preko Worda”, rekla je ona istakavši da je na taj način mnogo uštedjela. Kako je druga mještanka potvrdila za “Nezavisne novine“, proslava njenog rođendana koštala je ukupno 1.500 KM za 30 ljudi.
“Prostor sam platila 500 KM, a radi se o manjem kafiću”, rekla je ona te dodala da je od hrane na proslavi imala mezu, koja je koštala 100 KM.
“Šminku sam platila 30 KM, nokte 45, haljinu 50 KM, štikle 50 KM, odnosno DJ-a 120 KM, dekoraciju 250 KM, tortu 100 KM i fotografa 200 KM”, istakla je ona. Ivan Šijaković, sociolog, istakao je da se punoljetstvo počelo slaviti davno, još sedamdesetih godina prošlog vijeka.
“Istina, te proslave nisu bile tako glamurozne kao danas. Osamnaesti rođendan je oduvijek označavao prekretnicu u životu mladih ljudi. To je trenutak kada se simbolično izlazi iz perioda djetinjstva i ulazi u period zrelog doba”, pojasnio je on te dodao da danas ima pretjerivanja u ovim proslavama, jer mnogi roditelji žele “da se pokažu” i da tom prilikom demonstriraju svoj status ili da se “iskupe” kod djeteta, odnosno slavljenika za prethodne postupke.
“To je sada postala socijalna moda, neka vrsta društvenog rituala koji postaje obaveza za porodice”, zaključio je on.