Policija saslušava radnike “Dep-ota” zbog prijave protiv Nove Grujića: “Nemam razloga da se pravdam”
27.11.2024. | 20:20Policija po nalogu Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka saslušava radnike preduzeća Regionalna deponija “Dep-ot” Banjaluka, postupajući po prijavi protiv Nove Grujića, bivšeg direktora tog preduzeća.
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka postupa po prijavi radnika preduzeća “Dep-ot” Banjaluka protiv Grujića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 315. KZ RS.
“U pomenutom predmetu preduzimaju se provjere navoda podnesene prijave protiv N.G., a u okviru provjera postupajući tužilac je naložio i saslušanje svjedoka. Predmet se nalazi u radu i u fazi je provjera”, rekli su u tužilaštvu.
Podsjećamo da je Okružni sud u Banjaluci ranije donio presudu prema kojoj banjalučki “Dep-ot” mora da plati oko 1,3 miliona maraka kompaniji “Eko-Euro Tim”, o čemu su mediji izvještavali, a Grujić je prema toj prijavi navodno odgovoran što je “Dep-ot” izgubio ovaj novac.
Kako se saznaje, provjeravaju se i prijave u vezi sa nezakonitim otkazom u ovom preduzeću.
Inače, “Dep-ot” je dobio sredstva od Svjetske banke i iz IPA fondova za uređenje deponije u Ramićima, za izgradnju sanitarne kasete, za prečišćavanje otpadnih voda i degasifikaciju.
Posao je dobio “Eko-Euro Tim”, koji nije odradio posao.
“Dep-ot” je zbog toga raskinuo ugovor sa ovom firmom, a potom je stigla i tužba. Pošto je garancija aktivirana dva dana ranije, “Eko-Euro” tim se žalio i u postupku koji se vodio pred Okružnim sudom u Banjaluci dobio presudu da “Dep-ot” mora da plati 650.000 KM glavnice, 600.000 KM kamate i 20.000 KM sudskih troškova.
Kako je za “Nezavisne” rekao Grujić, svako ima pravo da nekoga prijavi, a istražni organi su tu da rade svoj posao.
“Neka svako radi svoj posao i svako odgovara za svoje postupke. Ja se ne osjećam krivim. Nemam razloga da se pravdam jer postoje organi koji će donijeti odluke”, kazao je Grujić.
Dodao je da je 10 radnika navedeno da su navodni svjedoci njegovog rada, a kako navodi, “oni uopšte nisu upoznati s tim”.
Prema njegovim riječima, prijavljen je da je povukao bankovnu garanciju “Eko-Euro Timu” 2014. godine, kada su oni trebali završiti radove na deponiji, a nisu završili.
“Postupio sam po odluci Nadzornog odbora i ništa nije bilo mimo te odluke”, rekao je Grujić.
Kako ističe, 2014. godine povučena je bankovna garancija jer preduzeće “Eko-Euro Tim”, koje je učestvovalo u tenderu, poslove nije ispoštovalo.
“Mi smo samo poslali banci da izvođač nije postupio po ugovoru i nije završio posao. Bila je tu uključena i Svjetska banka, kao i nadležno ministarstvo. Nadzorni odbor je donio odluku da se bankovna garancija aktivira. Banka je zamolila da se sačeka 10 dana da preduzeće ‘Eko-Euro Tim’, lično uplati svoja sredstava da ne mora banka plaćati za njih”, kazao je Grujić.
Međutim, kada su uplatili, tužili su ih da su bespravno povukli sredstva.
“Mi smo raskinuli ugovor 29. aprila, a ugovor je isticao 2. maja. Dakle, bio je samo taj jedan radni dan. Onda je sud donio odluku da su oni u pravu i da im se sredstva vrate”, rekao je Grujić.
Dodao je da je na kraju taj projekat uspješno završen sa drugim izvođačem.
Kada je u pitanju prijava za nezakonit otkaz, Grujić kaže da je radnik izrazio želju da ode u penziju i penzionisao se.
“Neko mu je rekao da je mogao raditi još 11 mjeseci, pa je tužio firmu i dobio presudu”, kazao je Grujić.