Povodom 3. decembra: U Banjaluci obilježavanje parking mjesta za osobe sa invaliditetom
03.12.2024. | 14:11Povodom obilježavanja Međunarodnog dana lica sa invaliditetom, u Banjoj Luci je danas počelo obilježavanje novih odnosno obnova postojećih parking mjesta za lica sa invaliditetom.
Ova akcija se sprovodi u organizaciji Udruženja amputiraca UDAS Republike Srpske, Grada Banja Luka i kompanije Molson Coors.
Kako su istakli u ovom udruženju, obilježavanje parking mjesta u više gradova, među kojima je i Banja Luka, jeste druga faza kampanje koja ima za cilj ukazivanje na važnosti društvene odgovornosti i uključivanje lica sa invaliditetom u zajednicu.
-Kampanja promoviše i poziva na važnost poštovanja koncepta ljudskih prava u oblasti invaliditeta, te stvaranja društva jednakih mogućnosti bez predrasuda i barijera. Kampanja se realizuje u Banjoj Luci, Gradišci, Doboju, Prijedoru, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Bijeljini. Današnjim oslikavanjem nekoliko parking mjesta u Banjoj Luci, gdje je planirano da se obilježi ukupno 50 mjesta, simbolično najavljujemo nastavak kampanje i u ostalim gradovima – naveli su organizatori, dodajući da druga faza ove akcije, uz obilježavanje parking mjesta u Banjoj Luci – podrazumijeva i izgradnju teretane na otvorenom za lica sa invaliditetom.
Licima sa invaliditetom treba omogućiti da ravnopravno učestvuju u društvenim aktivnostima, a jedan od načina je da se poštuju oznake kojima su određena parking-mjesta rezervisana samo za njih, istakao je danas u Banjaluci predsjednik Organizacije amputiraca UDAS Republike Srpske Željko Volaš.
TRNINIĆ: BROJNE BARIJERE ZA LICA SA INVALIDITETOM
Lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj i dalje nailaze na brojne prepreke, a najvidljivije su fizičke barijere, rekao je Srni predsjednik Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda “Step” Dejan Trninić.
Trninić je naveo da se u pojedinim lokalnim zajednicama na tome radilo, ali da je još veliki broj nepristupačnih javnih prostora, objekata i institucija koji onemogućavaju slobodno kretanje.
Iako je zakonskim rješenjima definisano kako se projektuju, kaže Trninić, lica sa invaliditetom se u praksi suočavaju sa nepristupačnim prilazima, spratovima. toaletima…
“Jedan od najvećih problema predstavlja lična invalidnina, s obzirom na to da je ovo pravo uskraćeno znatnom broju osoba sa invaliditetom, jer ova primanja mogu ostvariti samo osobe koje su invaliditet stekle prije navršetka 18. godine”, podsjetio je Trninić povodom obilježavanja 3. decembra, Međunarodnog dana lica sa invaliditetom.
On je naveo da su ova lica “osuđena” samo na isplatu tuđe njege i pomoći Centra za socijalni rad, koja iznosi 140 KM, odnosno 280 KM zavisno od stepena invaliditeta, a imaju veće troškove zbog kupovine lijekova, otropedskih pomagala, liječenja…
“Generalno, civilni invaliditet mora da se izjednači ili bar približi sa ratnim, kada su u pitanju izdvajanja ove vrste, jer u suprotnom pravimo socijalne slučajeve od osoba sa invaliditetom”, naglasio je Trninić.
On je rekao da osobe sa invaliditetom imaju veću stopu nezaposlenosti i problem sa pronalaskom posla, te da je potreban sistemski pristup zapošljavanju osoba sa invaliditetom i rad na unapređenju zakonskih rješenja.
Međunarodni dan lica sa invaliditetom globalni je događaj koji se obilježava svake godine 3. decembra, a ustanovila ga je Generalna skupština UN 1992. godine.