Predavanje u banjalučkoj školi: Nastavnici i roditelji prvi bedem zaštite djece na internetu

08.02.2024. | 14:47

Šef Odsjeka za visokotehnološki kriminalitet Policijske uprave Banjaluka Srđan Šodulović rekao je danas da je neophodno posvetiti više pažnje edukovanju roditelja i nastavnika o tome koliko i na koji način se koriste digitalne tehnologije, jer su upravo roditelji i nastavnici prvi bedem zaštite djece i mladih u digitalnom svijetu.

Šodulović je, pred početak predavanja učenicima Osnovne škole “Ivo Andrić” povodom Međunarodnog dana bezbjednijeg interneta, rekao novinarima da je policija neprekidno dostupna za bilo kakve vrste savjeta i pružanja pomoći kako roditeljima, mladima tako i nastavnicima.

“Pošto su učenici viših razreda najaktivniji korisnici i interneta i društvenih mreža, odnosno digitalnog svijeta, neophodno je kroz edukativne radionice preventivno djelovati u smislu da djecu upoznamo sa opasnostima koje vrebaju na internetu i kako da se zaštite od tih opasnosti”, rekao je Šodulović.

On je istakao da su potencijalno najveće opasnosti na internetu otkrivanje ličnih podataka i dijeljenje fotografija.

Šodulović je apelovao na roditelje da razgovaraju sa svojom djecom, da vode računa o tome kako pristupaju društvenim mrežama i kakve fotografije i sadržaje objavljuju.

Prema njegovim riječima, u Srpskoj je bilo situacija u kojima je policija morala reagovati, napomenuvši da se radi o ranjivoj kategoriji, te da su te stvari u nadležnosti Tužilaštva i da detaljnije o tome ne može govoriti.

Psiholog u OŠ “Ivo Andrić” Đurđica Jeličić kaže da ova škola u posljednjih pet godina u februaru obezbjeđuje predavanja o bezbjednijem internetu, ne samo za učenike nego i za predstavnike Savjeta roditelja koji imaju za zadatak da prenesu svojim odjeljinskim zajednicama ono što nauče.

Ona je navela da je nasilje uvijek postojalo, pa da i u digitalnom dobu postoji sajber nasilje. “Djeca se javljaju, mislim da je važno da ih naučimo kome mogu da se jave i kako da prepoznaju šta je sajber nasilje”, rekla je Jeličićeva.

Učenica devetog razreda OŠ “Ivo Andrić” Irina Ćurković rekla je novinarima da je svakodnevno korisnik društvenih mreža gdje provodi dosta vremena.

Ona smatra da bi se trebalo češće održavati slične radionice u osnovnim i srednjim školama i da se pridaje pažnja zaštiti djece na društvenim mrežama.

“Potrebno je posebno obratiti pažnju da se djeca ne dopisuju sa svima na društvenim mrežama, da ne daju svoje podatke, ne šalju neke svoje slike i ne dijele informacije iz života”, navela je Irina.

Učenica osmog razreda Sara Pajić kaže da je predavanje o korišćenju društvenih mreža veoma korisno, upozoravajući da je opasno davati svoje podatke, adrese i lokacije.