Preduzeće poslovalo sa minusom: Banjalučki “Vodovod” uduplao gubitak
31.10.2023. | 11:09Preduzeće „Vodovod“ je u trećem kvartalu poslovalo sa minusom od skoro milion maraka, što je gotovo duplo više u odnosu na isti period lani kada je gubitak iznosio 497.109 KM.
U izvještaju o poslovanju ovog preduzeća za prvih devet mjeseci 2023. godine je navedeno da su prihodi iznosili 15,2 miliona KM, a rashodi 16,1 milion KM, što je imalo za rezultat minus od 915.375 KM.
Uvećani su troškovi plata i naknada i iznosili su 8,6 miliona KM, što je za 1,3 miliona KM više u odnos na isti period lani (7,2 miliona KM).
Prosječan broj zaposlenih u preduzeću „Vodovod“ je na kraju septembra ove godine iznosio 378 što je za 16 više u odnosu na isti period prošle godine kada su imali 362 radnika.
Gubitak „Vodovoda“ je skoro dva puta veći u odnosu na isti period lani kada je minus iznosio 497.109 KM, na prihode od 13,6 miliona KM i rashode od 14,1 miliona KM.
Ove cifre pokazuju da povećanje cijene vode koje je odobrila lokalna vlast u Banjaluci u nije pomoglo da se finansijska situacija ovog preduzeća popravi.
Takođe, nisu ostvarene ni procjene v.d. direktora ovog preduzeća Predraga Dudukovića koji je ranije za CAPITAL rekao da će se efekti povećanja cijena vode i kanalizacije „pokazati kasnije“.
„Preliminarne brojke pokazuju da će na kraju devet mjeseci biti bolji rezultati nego što su bili na pola godine“, rekao je tom prilikom Duduković.
Kako je ranije objavio CAPITAL prihodi ovog preduzeća su u prvih šest mjeseci iznosili 9,6 miliona KM, a rashodi 10,5 miliona KM, što je dovelo do minusa od 927.630 KM.
Zadnji finansijski izvještaj „Vodovoda“ pokazuje da se poslovanje preduzeća nije značajnije popravilo.
Podsjećamo, Skupština grada Banjaluka je ovom komunalnom preduzeću odobrila povećanje cijene njihovih usluga u martu ove godine uz obrazloženje da će se time smanjiti negativni efekti poslovanja ovog preduzeća.
Tako je odobreno poskupljenje vode za 12 odsto, pa građani od aprila plaćaju 1,05 KM sa PDV po metru kubnom.
Osim toga, vraćena je i naplata naknade za mjerno mjesto koja iznosi 1,4 KM sa PDV-om mjesečno.
Tom prilikom je aktuelna administracija objasnila da je to poskupljenje neophodno kako bi se obezbijedio dodatni priliv novca „Vodovodu“, kako bi ovo preduzeće bolje poslovalo. Ako se uzmu u obzir gore navedeni rezultati to se nije dogodilo.