“Presjek” u Banjaluci! Keleman: Na posao čeka još 155 djece poginulih boraca
31.10.2023. | 13:13Predsjednik Gradske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Banjaluka Bojan Keleman izjavio je da je njihov prioritetni zadatak ubrzanje procesa traženja nestalih boraca i civila Vojske Republike Srpske /VRS/ u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, kao i zapošljavanje djece poginulih boraca i stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca u Banjaluci.
Keleman je u izjavi Srni precizirao da je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske 155 djece poginulih boraca koja još traže posao u Banjaluci.
Govoreći o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih boraca, Keleman je istakao da je ovo veliki problem u gradu Banjaluka, te naveo da se oko 50 porodica poginulih boraca nalazi na listi za stambeno zbrinjavanje dodjelom stambene jedinice grada iz 2009. godine.
“Na osnovu javnog poziva za stambeno zbrinjavanje Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske iz 2019. godine urađena je samo lista lica koja ispunjavaju uslove za dodjelu stambene jedinice i na njoj su ih 54”, istakao je Keleman. On je ukazao da još nije gotova lista za stambeno zbrinjavanje dodjelom nepovratnih novčanih sredstava u iznosu do 8.000 KM, dodajući da je ovaj iznos pomoći nešto i vrijedio 2019. godine, ali je danas usljed inflacije njegova vrijednost mnogo manja.
On je rekao da još nema zvaničnih informacija kada bi resorno ministarstvo trebalo da počne da ispalaćuje ova sredstva i dodjeljuje stambene objekte. Kada je riječ o stambenom zbrinjavanju porodica iz ranijeg perioda, Keleman je rekao da postoje problemi u pojedinim naseljima u kojima su porodicama dodjeljivane stambene jedinice, koje su izgrađene na tuđoj zemlji ili postoji spor oko legalizacije objekata.
“Takvi objekti se nalaze u banjalučkim naseljima Šargovac i Ramići”, napomenuo je Keleman.
Keleman je rekao da je Gradska organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Banjaluka u Ramićima uz pomoć direktora Poreske uprave uspjela da riješi višegodišnji problem koji je kočio legalizaciju stambenih zgrada.
“Sada i kada je sve čisto pojavio se spor između grada i Republičkog sekretarijata za izbjegla i raseljena lica oko toga ko je nadležan za legalizaciju objekata, iako postoji ugovor između njih u kojem je sve decidno navedeno”, napomenuo je Keleman. On je iznio podatak da se u Republici Srpskoj još ukupno potražuje 1.646 poginulih vojnika i civila, od kojih 623 vojnika i 12 pripadnika MUP-a Republike Srpske, te 1.011 civila, među kojima je 312 žena i djece.