Prvi Stanivukovićev budžet: I pored ušteda, više za plate
13.02.2021. | 08:00Smanjićemo broj načelnika i savjetnika i na tome uštedjeti 350.000 maraka, najkonkretnija je mjera nove banjalučke administacije predložena Nacrtom budžeta za ovu godinu koji je potpisao gradonačelnik Draško Stanivuković.
Izračunali su da će tako osigurati 20 odsto potrebnih sredstava za finansiranje udžbenika osnovcima. Preostalih, očigledno oko 1.400.000 maraka za te namjene obećavaju da će pronaći narednih mjeseci i ukalkulisati u rebalans budžeta. Konkretni potezi kada je u pitanju obećanje o besplatnom javnom prevozu za učenike i penzionere i subvencionisanju boravka djece u vrtićima u budžetu nisu navedeni, osim da će biti mogući „ostvarivanjem ušteda u rashodima i povećanju naplate prihoda“, kao i da će „potpune efekte mjera oslikavati rebalans budžeta u toku godine“.
U gradskoj kasi u kojoj će ove godine biti 149,43 miliona ili 6,5 miliona maraka manje u odnosu na 2020, Stanivuković Nacrtom predviđa uštede od oko milion maraka. Pored već spomenutog smanjenja broja načelnika i savjetnika, uštede su planirane i na izdacima za stručne usluge, službena putovanja, službenim vozilima, kancelarijskom materijalu, troškovima za mobilne telefone, energiju i komunalne usluge.
Ipak, u konačnoj projekciji budžeta, vidljivo je da su izdaci za plate svih zaposlenih veće za skoro 900.000 maraka u odnosu na prošlogodišnji rebalans. Praktično, nuliranje ušteda posljedica je, prije svega, većeg broja radnika u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, Centru za razvoj poljoprivrede i sela, Sportskom centru „Borik“ i Centru za socijalni rad.
Odbornica SNSD-a u gradskoj skupštini i direktorka Doma zdravlja Nevena Todorović juče je ukazala da je gradonačelnik drastično srezao budžet te zdravstvene ustanove u ovoj godini. Umjesto prošlogodišnjih 1.039.200 KM, predloženo je da Dom zdravlja iz budžeta dobije samo 338.000 maraka. Gradonačelnik Draško Stanivuković je reagujući na kritike Todorovićeve obećao da će dodatnih 300.000 KM za Dom zdravlja predvidjeti u Prijedlogu budžeta, a da će ta podrška biti povećana rebalasom koji planira već u aprilu.
Što se povećanja prihoda tiče, ono je predviđeno kroz povećanje broja obveznika poreza na nepokretnosti (1.300.000 KM više u odnosu na 2020.), broja legalizovanih nekretnina i legalizaciju postavljenih bilborda, odnosno više para od komunalne takse. Upravo je priča o komunalnoj taksi za bilborde obilježila dobar dio gradonačelnikovih aktivnosti, a u Nacrtu je navedeno da bi, u odnosu na prošlogodišnji iznos od 1.125.000 KM za korištenje reklamnih površina, ove godine trebalo biti prikupljeno svega 75.000 KM više.
Gradonačelnik najviše računa i na rast ostalih neporeskih prihoda, u ukupnom iznosu od 7,9 miliona KM. Tako bi dodatni milioni trebalo da se prikupe na naknadama za uređenje građevinskog zemljišta i rentama, zakupu, taksama za firme, parkingu i komunalnim naknadama. Gradskoj upravi trebali bi biti od koristi i pozitivni efekti novog Zakona o igrama na sreću pa tu očekuju čak 74 odsto više prihoda.
Nisu planirana nova dugoročnija zaduženja, ali su zato predviđeni kratkoročni krediti od 4,5 miliona KM u slučaju nedostatka novca u budžetu.
Nacrtom nije predviđena u kampanji obećana izgradnja mosta u Česmi, a gradonačelnik sada izjavljuje da će se ta stavka naći u rebalansu budžeta. Zato su uredno uplanirana sredstva za završetak mosta u Srpskim Toplicama i 3,89 miliona KM za izgradnju mosta u Docu koji je bio najznačajniji započeti projekat prethodnog gradonačelnika Igora Radojičića. Stanivuković je ranije isticao da je prioritetnije da se u Docu riješi problem kanalizacije, ali o tome nema ni slova u Nacrtu budžeta.
O Nacrtu budžeta Grada Banjaluka odbornici gradskog parlamenta trebalo bi da se izjasne na sjednici u utorak, 16.februara.
Zanimljivo, predviđena je javna rasprava od samo tri dana (16.2 – 18.2.2021.), a građani će svoje sugestije i primjedbe zbog epidemiološke situacije moći da šalju isključivo u elektronskoj formi.
Prodaju građevinsko zemljište i garaže
U Gradskoj upravi planiraju dobiti 1,9 miliona KM od prodaje gradskog građevinskog zemljišta u Poslovnoj zoni „Jelšingrad“.
Takođe, predviđeno je da od prodaje ostalog gradskog građevinskog zemljišta prikupe još 50.000 KM, a od prodaje garaža u vlasništvu Grada 150.000 maraka.