Psihološko savjetovalište olakšava svakodnevicu banjalučkih studenata
22.12.2024. | 21:20Iako studiranje kod većine predstavlja sinonim za dobar provod, bezbrižnost i najlagodniji period zrelog života, činjenica je da su studenti socijalna kategorija koja je svakodnevno izložena intenzivnom stresu.
Loši životni uslovi u toku studiranja, neizvjesna budućnost, prezasićenost tržišta stručnjacima iz svake branše, gust akademski raspored, te nedostatak podsticaja za mlade, psihološki je teret pod kojim se studenti konstantno nalaze, a on sve više raste kako se studije privode kraju.
Prepoznavši ovaj problem, Univerzitet u Banjaluci je u sklopu Filozofskog fakulteta formirao Psihološko savjetovalište za studente.
“Broj studenata koji se trenutno nalazi ili je bio u psihoterapijskom procesu je 143. Broj održanih besplatnih seansi u trajanju od sat vremena, bilo da je riječ o seansama održanim online ili uživo, od početka našeg rada pa do danas je 957”, istakli su oni za “Nezavisne novine“.
Kako kažu, broj seansi po studentu je ograničen na deset, zbog ograničenih kapaciteta i postojeće liste čekanje.
“Moramo, međutim, naglasiti da studenta kojem je potrebno više od deset seansi nećemo ostaviti na cjedilu. Potrudićemo se da pronađemo modalitet rada koji je najbolji za dalji psihoterapijski proces, odnosno pobrinućemo se koliko je u našoj mogućnosti da naši studenti budu sigurni i zbrinuti”, obećali su iz Psihološkog savjetovališta za studente.
Prema njihovim riječima, studenti se javljaju sa problemima zbog kojih se osjećaju loše i koji ih blokiraju da postignu svoje životne, posebno akademske ciljeve.
“Svaka seansa traje sat vremena. Organizuju se uživo na Filozofskom fakultetu ili online putem Zoom platforme. Modalitet rada bira sam student u skladu sa svojim željama i mogućnostima”, otkrili su za “Nezavisne novine” iz savjetovališta.
Pored individualnih seansi, kako kažu, u sklopu njihovog savjetovališta se organizuju i besplatne radionice za studente na teme mentalnog zdravlja.
“Cilj radionica je pružanje mogućnosti studentima za psihoedukativni i iskustveni rad na sebi. Trenutno je u toku ciklus radionica na temu komunikacije. Prijave su i dalje u toku, a link za prijavu se nalazi na našim društvenim mrežama”, naveli su iz savjetovališta, pozivajući sve zainteresovane da se odazovu na njihov poziv.
Na naše pitanje o uslovima koje je neophodno ispuniti kako bi se ostvarilo pravo na njihove usluge, odgovorili su kako zbog ograničenih kapaciteta i studenata koji su na listi čekanja, pružaju usluge samo studentima Univerziteta u Banjaluci.
“Nadamo se da ćemo u budućnosti svoja vrata otvoriti svim studentima, međutim za to nam je potrebna podrška šire zajednice i Univerziteta, kako bi sam projekat bio održiv”, poručili su iz savjetovališta.
O samom savjetovalištu više informacija može se pronaći i u monografiji posvećenoj 30 godina Filozofskog fakulteta, koju su uradili Dragan Dragomirović i Borivoje Milošević, a koja će biti šire promovisana.
“Mi smo izuzetno zahvalni za predstavljanje organizacije rada i postignutih rezultata našeg savjetovališta u monografiji”, istakli su iz ovog savjetovališta.