PU Banjaluka upozorava na nove prevare putem društvenih mreža
01.07.2023. | 20:46Policijska uprava Banjaluka upozorila je građane na nove prevare putem društvenih mreža. Veći broj Banjalučana prijavio je da su, prihvatanjem da glasaju u raznim izborima na internetu, ostali bez kontrole nad svojim profilima na društvenim mrežama, a potom saznali za sumnjive ponude u njihovo ime.
Vjerodostojna poruka sa profila prijatelja na društevnim mrežama i molba koja se čini sumnjivo.
“Glasaj za mene na takmičenju, uloži u kriptovalute i zaradi duplo”. Dva klika i profil je blokiran. Tako izgleda nova prevara koja kruži onlajn svijetom.
– Sa profila lica koje su preuzeli šalju poruke njihovim prijateljima, da se uključe u trgovinu bitkoinima, da je to laka i brza zarada – pojašnjava Slavica Bukara, inspektorka Krim policije, PU Banjaluka.
I tako šire krug preuzetih profila na društvenim mrežama i pristup potencijalnim novim žrtvama.
Građani su, kaže Bukara, prijavili nekoliko ovakvih pokušaja.
Gradimir Stanković kaže – prevara je otkada i interneta i evoluiraju zajedno s njim.
Sve češće su na meti privrednici, pa je i njegova firma nedavno dobila ponudu koja je, na prvu, izgledala vjerodostojno.
– Mi da smo se ulogovali u taj majkrosoft servis, naši podaci bi bili korišteni za dalje širenje svega toga, a naši računari bili bi inficirani, zaključani i bila bi tražena otkupnina – kaže Gradimir Stanković, stručnjak za digitalni marketing.
A ona se najčešće traži u kriptovalutama. Boris Majstorović imao je više susreta sa firmama koje su na kriptoberzu izlazile samo zbog toga.
– Imali smo dosta susreta sa privrednim licima koja su preko nas kupovala kriptovalute, nažalost ne da bi investirali, nego da bi otkupili svoje sisteme od hakera – rekao je Boris Majstorović, izvršni direktor Kriptomjenjačnice “BCX” iz Banjaluke.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u prošloj godini zabilježilo je 26 prevara putem interneta.
U pet mjeseci ove godine bilo ih je 13. Vjeruje se da je pokušaja bilo i više, ali ne nasjednu svi, a prevaru prijave samo oni sa značajnijim štetama.
Lični podaci i jesu ono što im ime kaže – lični, pa se prema njima tako treba i odnositi.
Јer, kao što neznancu na ulici ne biste dali broj bankovne kartice i pin kod, ili podatke kojima može da preuzme vaše profile na društvenim mrežama, to ne treba uraditi ni na internetu.