Pune ruke posla za radnike banjalučkog “Vodovoda”: Ove godine uklonjeno 1.240 kvarova
19.08.2024. | 07:11Ove godine “Vodovod” je otklonio 1.240 kvarova, potvrđeno je “Nezavisnim“.
“Od toga na linijskim šahtovima u gradu bila su 24 kvara, a na selu 22, te je na šahtovima u gradu bilo 356 kvarova, a na selu 229, kvarova na linijama u gradu bilo je 165, a 150 na selu, dok je kvarova na priključcima ove godine u gradu bilo 222, a na selu 81”, objasnili su oni.
Tokom prošle godine, kako kažu, bilo je 18 kvarova u gradu na linijskim šahtovima, a 35 na selu, te 744 kvara šahtova u gradu, a 278 na selu.
“Kvarova na liniji prošle godine u gradu bilo je 301, a na selu 341, dok je kvarova na priključcima u gradu bilo 522, a na selu 49”, kazali su oni i dodali da je prema ovim podacima prošle godine bilo 2.288 kvarova u Banjaluci, dok ih je ove godine, od januara do jula, bilo ukupno 1.240.
Kako pojašnjavaju, vodovodna mreža na teritoriji grada razvija se i gradi u zadnjih 125 godina, što znači da su dijelovi te mreže stari decenijama i dotrajali.
“Važno je napomenuti da starost cijevi ne umanjuje kvalitet vode, ali je očekivano da su podložne pucanju”, objasnili su oni.
Takođe, kako dodaju, Banjaluka je izuzetno trusno područje te su cijevi izložene stalnom podrhtavanju tla.
“Sve to dovodi do zaključka da su kvarovi češći na lokalitetima sa starijim instalacijama, te na strmim terenima, podložnim slijeganju tla kao što je Kočićev vijenac”, naveli su oni.
Kako objašnjavaju, po prijavi Sektoru održavanja, ekipa za detekciju izađe i locira kvar. Kvarovi se rade po prioritetima.
“Trajanje same popravke zavisi od uslova na terenu i prečnika cijevi. Popravka može trajati od nekoliko sati do dva ili tri dana na većim prečnicima”, istakli su oni.
O tačnom iznosu sredstava utrošenih na kvarove “Vodovod” nema tačnu informaciju jer se isti materijal koristi i za priključke.
“Na popravkama radi 45 radnika: vodoinstalateri, pomoćni radnici te vozači kamiona i bagera”, kazali su iz “Vodovoda”.