Rad Skupštine grada Banjaluka biće na klik do građana
16.07.2022. | 09:10Do kraja ljetne pauze odbornici u Skupštini grada će proći obuku o upotrebi novog softverskog sistema e-skupštine, što čini prvu fazu ka potpunoj digitalizaciji njenog rada, kazali su ovo za “Nezavisne novine” iz Gradske uprave.
“U toku prethodnih godina utvrđena je potreba da Skupština grada pređe na digitalni način rada, što bi omogućilo njenu potpunu transparentnost prema građanima i medijima”, kazali su iz Gradske uprave.
Dodali su da je obuka odbornika prva faza ovog projekta, koji je, prema njihovim riječima, zbog nedostatka sredstava podijeljen u dvije faze.
Novinu u projektu e-skupštine svakako predstavlja i mobilna aplikacija, koju će odbornici moći koristiti bilo kad i bilo gdje.
“Preko ove aplikacije odbornici će imati uvid u materijal dolazećih i prethodnih sjednica, kao i u sve ranije donesene akte”, kazali su iz Gradske uprave, dodavši da će nakon testnog perioda pomenuta aplikacija biti dostupna i građanima.
Kako su naveli, po završetku ovog dijela, planirana je nabavka hardvera i softvera za skupštinsku salu, odnosno opreme koja će omogućiti brži i efikasniji rad skupštine.
“Biće nabavljene jedinice preko kojih se odbornici mogu javljati, a planirani su i veći LED displeji, kao i sistem koji će omogućiti brži i jednostavniji uvid u rezultate glasanja, što naročito interesuje javnost”, istakli su iz gradske administracije.
Kako su kazali, prva faza projekta finansirana je od strane Ambasade SAD u BiH posredstvom ICBL-a, koji su obezbijedili sredstva u iznosu od 50.000 KM, na osnovu kojih je izrađen softver, te su kupljeni tableti.
Pripreme za drugu fazu projekta su počele u martu 2021. godine.
“Pripremljena je projektna dokumentacija, a u avgustu 2021. godine smo obaviješteni da je Ambasada SAD u BiH voljna finansirati softver i za drugu fazu projekta u vrijednosti od oko 45.000 KM”, ističe gradska administracija.
Kako dodaju, radi se o veoma značajnom projektu, kako za grad, tako i za građane.
Značaj e-skupštine se vidi i u smanjenju troškova štampanja materijala, što se dodatno uklapa u koncept Banjaluke kao zelenog grada.
“Godišnje štampamo više od milion stranica. Potpunom digitalizacijom došlo bi to smanjenja prekomjernog korištenja i uništavanja papira, tonera, te i manjeg korištenja uređaja za kopiranje”, zaključili su iz Gradske uprave.