Radara na Rebrovačkom mostu u Banjaluci još nema: Nadležni tvrde da će biti postavljen
22.05.2024. | 11:45Iako su najavljivane hitne mjere, ni mjesec dana nakon strašne saobraćajne nesreće koja se desila na Rebrovačkom mostu, a u kojoj je stradala pedagogica Milana Koprena, još nije urađeno ništa kako bi ova dionica puta bila bezbjednija za sve učesnike u saobraćaju.
Materijalna šteta je nadoknađena. Most je popravljen. Život izgubljen. Nenadoknadiv. Radara još nema, a nadležni tvrde da će uskoro biti postavljen.
Iz Policijske uprave Banjaluka za “Nezavisne novine” ističu da su preduzeli sve neophodne mjere i radnje s ciljem instaliranja stacionarnog radarskog sistema.
“Policijska uprava Banjaluka je preduzela sve neophodne mjere i radnje u cilju instaliranja stacionarnog radarskog sistema Ekin Spotter u saradnji sa radnikom ‘MMS code’ i radnikom JP ‘Putevi Republike Srpske’, gdje je usaglašeno da se u što kraćem roku postavi navedeni uređaj na razdjelnom ostrvu, koji bi obuhvatao obje kolovozne trake, odnosno četiri saobraćajne trake, radi mjerenja brzine kretanja vozila, a sve u cilju povećanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju”, navode iz PU Banjaluka.
Uvjeravaju da je postupak postavljanja navedenog sistema u toku i da se trenutno vrši prikupljanje sve neophodne i potrebne dokumentacije.
Do tada, dok se stacionarni radar ne postavi, na snazi je prelazno rješenje – mobilni radar, koji se, kako tvrde iz Policijske uprave Banjaluka, postavlja svakodnevno u više termina.
Dan nakon nesreće koja je potresla Banjaluku oglasio se i prvi čovjek grada Draško Stanivuković, napisavši na svom profilu na društvenoj mreži X da stradanje pedagogice Koprene nije prva tragedija koja se dogodila u ovom dijelu grada, ali da je “na nama da uradimo sve kako bi bila posljednja”.
On je tada najavljivao rješavanje problema do kraja aprila, a tada se pričalo o tri moguće opcije, od kojih će se jedna, izgleda, i realizovati.
“Jedna od njih je svakako stacionarni radar koji će regulisati brzinu vožnje, druga jeste postavljanje saobraćajnih znakova koji će obilježiti ovo sporno mjesto, dok je treća o kojoj razmišljamo postavljanje zaštitne ograde, ali o tome će struka svakako reći svoje”, kazao je Stanivuković.
Kako je istakao, iako to nije nužno nadležnost grada, sve što se dešava na području Banjaluke je nadležnost grada.
“Pozvao sam organe koji su nadležni kada je u pitanju ova dionica puta, odnosno predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova i preduzeća ‘Putevi Republike Srpske’ da preduzmemo hitne mjere. Ova dionica puta hitno treba da bude osigurana za pješake, kao i ostale učesnike u saobraćaju, kako bismo spriječili da se bilo šta slično ponovi”, napisao je Stanivuković nakon nesreće na mreži X.
Podsjetimo, Milana Koprena nastradala je 23. aprila 2024. godine dok se kretala trotoarom, a nakon što je na nju automobilom naletio Stefan Srdić. Na mjestu pogibije, kako je najavljivano, biće izgrađena spomen-česma. Prije nje, ista dionica puta ranije je odnijela i živote slovenačkog konzula u Banjaluci Marjana Rističa i studenta iz Vlasenice Ognjena B.