Riješeno pitanje porodice Kovačević: Nikola će dobijati pomoć i nakon navršenih 18 godina

27.04.2021. | 17:15

Djeca, koja ostvaruju pravo na ličnu invalidninu i imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od 100 odsto, pomoć će dobijati i nakon navršenih 18 godina, što do sada nije bio slučaj, odlučeno je jednoglasno na sjednici Gradske skupštine. Usvajanjem ove Odluke, riješeno je pitanje porodice Kovačević iz Gornje Piskavice, čiji sin Nikola boluje od Volfovog sindroma, ali i mnogih drugih porodica, koje imaju slične problem, saopšteno je iz Gradske uprave.

Naime, nakon što je na inicijativu novinara i Udruženja “Mozaik prijeteljstva”, gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković saznao za ovaj slučaj i početkom godine posjetio porodicu Kovačević, te uvidjevši stanje, obećao da će njihov problem biti u kratkom roku sistemski riješen, na jučerašnjoj sjednici je usvajanjem izmjene postojeće Odluke ovaj slučaj dobio epilog i rješenje velikih problema, sa kojima se susreću ova i neke druge porodice na području grada.

Gradonačelnik je istakao da će Grad sa Centrom za socijalni rad obezbijediti da ova djeca i kada napune 18 godina dobijaju mjesečno novčanu podršku od nešto više od 300 KM.

Kako je naveo, ovaj problem je u Banjaluci prisutan preko 15-20 godina i kao takav sad je po prvi put riješen, sa namjerom da se ide dalje u pravcu rješavanja i drugih sličnih kategorija.

Izmjenom Odluke je predviđeno da se uvede naknada za istu kategoriju kao i u slučaju maloljetnih lica, odnosno za punoljetna lica i to na način da se iznos naknade utvrđuje u vrijednosti od 15 odsto od cijene smještaja u ustanovu. Odluka će stupiti na snagu 8 dana od dana objave u Službenom glasniku.

Kako stoji u obrazloženju o opravdanosti izmjene dosadašnje Odluke, radi se o licima koja ostvaruju pravo na ličnu invalidninu, jer imaju oboljenje nastalo u razvojnom periodu, a imaju utvrđenu visinu tjelesnog oštećenja od 100%, te nisu u mogućnosti da se kreću ni uz pomoć ortopedskih pomagala i kojima je za kretanje i zadovoljavanje najosnovnijih životnih potreba neophodna cjelodnevna briga i pomoć drugog lica.

Takođe je navedeno da se radi o licima koja nisu uključena u školovanje ili drugi oblik organizovanog zbrinjavanja u zajednici – na teret budžetskih sredstava, te da ne ostvaruju pravo na smještaj u ustanove socijalne zaštite, zdravstvenu ustanovu ili pravo na zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu, kao i da se radi svega o nekoliko porodica na području grada Banjaluke. Izmjenom Odluke, zapravo su ovim licima prava proširena i nakon što napune 18 godina, budući da njihov prethodno navedeni status ne prestaje sa punoljetstvom.