Rizikuju život vlastitog djeteta: Roditelji iz Banjaluke ignorišu upozorenja stručnjaka

09.09.2021. | 19:16

Oni čije dijete u automobilu slobodno “trčkara” po zadnjem sjedištu, osim kazne, rizikuju nešto dragocjenije – djetetov život.

Istraživanja pokazuju da prevoz najmlađih u auto-sjedalici i njena pravilna upotreba smrtnost djece u udesima smanjuje za 54 odsto, a beba do čak 71 odsto. Ipak, čini se da ima dosta roditelja koji o ovome ne vode pretjerano računa, često ne razmišljajući da vožnja i od nekoliko metara može biti kobna ako dođe do nesreće, a dijete nije u sjedalici.

Po podacima koje je Srpskainfo dobila iz Policijske uprave Banjaluka, od početka ove godine zabilježeno je 95 prekršaja nepropisnog prevoženja djece i nekorišćenja sigurnosne sjedalice.

Istraživanje koje je urađeno u jesen prošle godine u Srpskoj pokazalo je da je 62 odsto djece do tri godine tokom vožnje u naseljima bilo u auto-sjedalicama, a njih 84,8 odsto izvan naselja. U prosjeku, 74,5 odsto djece do tri godine roditelji su vozili na pravi način. Nažalost, podaci pokazuju da sa godinama starosti djece opada odgvornost roditelja dok ih voze u automobilu. Tako je 30,8 odsto djece od tri do 12 godina u naseljima bilo u sjedalicama, a van naselja tek njih 20,6 odsto. U prosjeku, 24,9 odsto djece do 12 godina bilo je u sjedalicama.

“Tijelo djeteta, zavisno od brzine, ima 150 do 300 puta veću masu od njegove mase, tako da ga je nemoguće zadržati u naručju ili na drugi način ako dođe do sudara”, upozorava Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS.

Zakonom je propisano da se na prednjem sjedištu do vozača ne smije prevoziti dijete mlađe od 12 godina. Kazna predviđena za ovaj prekršaj je 400 maraka. Propisano je da na zadnjem sjedištu vozač smije da prevozi dijete mlađe od pet godina samo kada je dijete ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici. Na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete starije od pet, a mlađe od 12 godina samo kada dijete sjedi na posebnom podmetaču prilagođenom njegovoj visini, koji omogućava upotrebu sigurnosnog pojasa i kada je ispravno vezan sigurnosnim pojasom.

“Postoje izuzeci, a to se odnosi na slučaj da se dijete tog uzrasta može prevoziti na prednjem sjedištu ako vozilo nema vazdušni jastuk za suvozača ili je vazdušni jastuk za suvozača isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sedalici postavljenoj suprotno smjeru kretanja vozila, a koje je pričvršćena za sjedište pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu”, rečeno je ranije iz PU Banjaluka.

Prema podacima iz Srbije, veliki broj je onih koji imaju auto-sjedišta za djecu, ali ih ne koriste na pravilan način. Ili sjedalice nisu izabrane u skladu sa visinom i težinom djeteta, nisu postavljene kako treba ili dijete nije vezano kako treba. U tim slučajevima sjedalice aposolutno ne štite dijete onako kako bi trebalo.

“Procenti korišćenja auto-sjedalica kod nas su jako loši i trebalo bi da budu povećani na više od 95 odsto. Osim toga, i roditelji moraju biti obučeni kako pravilno da ih koriste. Ako im samo podijelite sjedalice, a ne kažete im zašto je to važno, nije rijetko da one završe na pijacama”, rekao je Radović.

Osim djece koja bez zaštite sjede na zadnjem mjestu ili na suvozačevom, labavo vezani bezbjednosnim pojasom, nije rijetko vidjeti ni da sjede za volanom. Ne u krilu roditelja, već sami, dok ih uče da voze! Dječačića od 12, 13 godina, koji skoro nogama jedva da može da dotakne kočnicu ili gas, dok mu starija osoba na suvozačevom mjestu daje “instrukcije”, češće možete vidjeti u prigradskim i seoskim naseljima, na uskim putevima. Vjerovatno jer misle da je manja šansa da ih tu policija uhvati.

“Od početka godina evidentirano je 547 prekršaja upravljanja vozilom prije sticanja prava na upravljanje motornim vozilom. Od navedenog broja evidentirano je 10 maloljetnika”, rečeno je za Srpskainfo iz PU Banjaluka.

JEDAN NA JEDAN

Agencija za bezbjednost saobraćaja RS nabavila je 45 auto-sjedalica koje će u narednom periodu biti podijeljene u opštinama koje budu zainteresovane.

“Koliko mi donesemo sjedalica, oni moraju da kupe. Ili koliko oni kupe, mi ćemo još toliko donijeti”, kaže Radović. Ističe da je edukacija o korišćenju sjedalica vrlo važna, navodeći primjer da u Americi roditelji ne mogu da izvedu bebu iz bolnice ako nemaju sjedalicu u automobilu.