Roditeljska kuća u Banjaluci sigurna luka u najtežim bitkama
31.08.2021. | 08:38Bitku sa malignim oboljenjima u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS u Banjaluci vodi 37 dječaka i djevojčica iz svih krajeva Srpske, a u Roditeljskoj kući, koja je mnogima bila utočište proteklih pola decenije, trenutno borave tri porodice.
Ljekari iz UKC-a kažu da se od ukupnog broja pacijenata neki nalaze u određenoj fazi liječenja, dok su drugi samo na praćenju zbog malignih oboljenja. Najmlađi pacijent, dodaju, ima samo dvije godine.
– Najčešće boluju od leukemije i tumora mozga, a brojevi se u posljednjih nekoliko godina uglavnom kreću između 50 i 60 pacijenata u cijeloj Republici Srpskoj – kazala je za “Glas Srpske” šefica Odjeljenja hematoonkologije Klinike za dječije bolesti u UKC-u RS Jelica Predojević.
Djeca oboljela od malignih bolesti koja iz drugih krajeva Srpske dolaze na liječenje u Banjaluku utočište nalaze u Roditeljskoj kući, u kojoj im je obezbijeđen besplatan smještaj.
Upravnica Roditeljske kuće Katica Kerkez kazala je da u septembru obilježavaju petu godišnjicu postojanja te ustanove.
– Od kada postoji Roditeljska kuća, kroz nju je prošlo više od 120 porodica iz svih krajeva Republike. Mislim da nema opštine u Srpskoj odakle nije bar jedna porodica boravila u kući. Nažalost, to je stvarnost – istakla je Kerkezova.
Prema njenim riječima, kapacitet ustanove je sedam porodica, a najmlađi korisnik je imao godinu i po dana.
– To je ta strašna stvar koja se može dogoditi jednoj porodici. Ta bolest zaista ne bira. Trenutno se u kući nalaze tri porodice, iz Bratunca, Nevesinja i Trebinja – rekla je Kerkezova.
Ona ističe da Roditeljska kuća dobro funkcioniše i da su obezbijedili finansijska sredstva i donatore jer, kako kaže, dobrih ljudi uvijek ima.
Predsjednica Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra” Dijana Berić kaže da pravo na smještaj imaju djeca koja su iz drugih krajeva Srpske, a trenutna struktura oboljelih koji se liječe na Odjeljenju dječije hematoonkologije su Banjalučani i dječica iz okoline ovog grada. Istakla je da je, pojavom virusa korona, održan sastanak o režimu rada te ustanove i tada je dogovoreno da Roditeljsku kuću treba zatvoriti za sve moguće posjete.
– U Roditeljskoj kući može boraviti dijete i jedan pratilac. Nema posjeta, kao što je to ranije bilo, da dođu brat, sestra ili drugi roditelj – kazala je Berićeva.
Osim toga, prema njenim riječima, obustavljene su i razne radionice koje su sa mališanima, prije pandemije, održavali spoljni saradnici.
– Sve smo to uradili u interesu djece, da bismo spriječili mogućnost zaraze jer je riječ o osjetljivoj kategoriji – kazala je Berićeva.
Kako pojašnjava, broj djece koja borave u kući varira iz godine u godinu.
– Sada ima manje oboljelih, a prošle zime je sve bilo puno, pa se moralo kalkulisati ko ima prioritet – dodala je Berićeva.
Uzrast
Pravo na korišćenje usluga Roditeljske kuće imaju svi maloljetnici. Ova ustanova sarađuje se Odjeljenjem dječije hematoonkologije na UKC-u i upravo taj uzrast boravi i na ovom odjeljenju. Ukoliko oboljeli započnu liječenje prije navršenih 18 godina, onda sve vrijeme liječenja ostaju na dječjem odjeljenju.