Prema njegovim riječima, slična rješenja od ranije postoje u svijetu i koriste se, recimo, u Njemačkoj i Austriji. Kako i sam provodi dosta vremena u saobraćaju, shvatio je da i Banjaluci treba takva inovacija. Ideju je kompanija prijavila na „Banja Luka Future City Innovation Challenge“, projekat čiji cilj je da Banjaluku pokrene u pravcu primjene pametnih rješenja za kvalitetniji život u gradu, i dobila podršku Grada i UNDP, koji će finansirati pametni semafor. Nabavka opreme je u toku i trebalo bi da bude postavljena do polovine decembra.
“Tako semafor postaje „pametniji“, odnosno „dobija oči“, vozači ne upadaju u kolone, a pješaci manje čekaju”, kaže Starčević. Kamere nadziru protok saobraćaja u realnom vremenu i podatke šalju u odgovarajući uređaj – kontroler. On, u stvari, glumi policajca i na osnovu dobijenih podataka reguliše saobraćaj. Posebno je važno što može da prepozna vozila s rotacijom, poput hitne pomoći, vatrogasaca, policije, i da ih propusti.
Takođe je važno da se takav kontroler prilično lako može postaviti na bilo kojoj lokaciji, jer ne zahtijeva promjenu postojeće infrastrukture.
Vrijednost projekta je 50.000 KM, a jedan je od ukupno 10 projekata koji će se realizovati u gradu u sklopu „Banja Luka Future City Innovation Challenge“ , uz pomoć Inovacionog centra Banjaluka.
Podsjećanja radi, jedan od ciljeva ovog projekta je izgradnja pravednijeg, pristupačnijeg grada, koji je i ugodniji za život, piše Srpskainfo.