Saopšteni podaci za Banjaluku: Najtraženija ruska i kineska vakcina
29.04.2021. | 22:32Prema podacima iz Doma zdravlja, u Banjaluci je do sada vakcinisano oko 7.500 građana, a svoje povjerenje najradije ukazuju ruskim i kineskim vakcinama.
Od ukupnog broja vakcinisanih, najviše je starijih od 65 godina, a manji dio pripada grupi zdravstvenih radnika.
Član tima za vakcinaciju u Domu zdravlja Banjaluka, doktor Mladen Šukalo, naglasio je da su zadovoljni odzivom građana starije životne dobi.
– U skladu s našim očekivanjima, građani stariji od 65 godina su prepoznali značaj vakcinacije i svjesni su koliko su osjetljiva kategorija, pogotovo u slučaju pridruženih oboljenja, što uz infekciju virusa korona može rezultovati teškom kliničkom slikom sa neizvjesnim ishodom – kazao je Šukalo.
Iako se, dodaje on, sticajem različitih okolnosti broj prijavljenih za vakcinaciju mijenja iz dana u dan, naglašava da je trenutno na spisku 17.000 građana.
– Kako određeni broj građana biva vakcinisan, tako se i broj prijavljenih mijenja. Neki od njih se, u međuvremenu, opredijele da se vakcinišu u drugoj državi, a neki čekaju drugu vakcinu – objašnjava Šukalo.
Navodi da građani najčešće izražavaju želju da prime rusku ili kinesku vakcinu, a izvjesnu dozu straha imaju prema vakcinama AstraZeneka.
– Prije nego što vakcinišemo građane, vodimo računa o njihovom zdravstvenom stanju, odnosno vodimo računa o tome da li je određena vakcina bezbjedna za pojedinca. Međutim, ukoliko do naših građana dođe informacija da određena vakcina može ostaviti ozbiljnije neželjene efekte, to za njih postaje barijera koja oblikuje negativnu svijest o određenoj vakcini. Najviše otpora, upravo zbog pogrešnih pretpostavki i zanemarivanja preporuka struke, građani imaju prema vakcini AstraZeneka – kazao je Šukalo, navodi SrpskaInfo.
On naglašava da dinamika provođenja vakcinacije zavisi od više faktora, a kao primarne navodi dostupnost vakcina i zainteresovanost građana.
– Uvažavajući ukupan broj registrovanih građana životne dobi iznad 65 godina na teritoriji Banjaluke, a koji iznosi oko 40.000, te činjenicu da je određeni broj njih prebolovao koronu, da su neki u periodu izolacije i privremenih zdravstvenih ili drugih prepreka za vakcinaciju, sama dinamika je neprevidiva. Takođe, provođenje vakcinacije i realizacije te aktivnosti je predodređena dostupnošću vakcina. To nije samo poteškoća i otežavajuća okolnosti kod nas, nego svugdje u svijetu. Morao bih, ipak, da naglasim da kontinuirano dobijamo vakcine, ali ukoliko bi taj broj bio veći, mogli bismo brže da završimo proces vakcinacije osoba ove životne dobi – kazao je Šukalo i naglasio da Banjaluka ima sve kapacitete da se na dnevnom nivou vakciniše preko 1.000 ljudi.
BEZ TEŽIH KONTRAINDIKACIJA
Šukalo ističe da je dosadašnja vakcinacija protekla bezbijedno po sve građane koji su prošli taj proces.
– Od svih do sada vakcinisanih građana u Banjaluci, nismo imali nijedan slučaj neželjenog događaja na bilo koju vakcinu. Naravno, mogući su i dešavaju se određeni efekti u smislu pojave kratkotrajne temperature, bola na mjestu aplikacije vakcine ili neki drugih simptoma, koji su očekivani poslije bilo koje vakcine, a ne samo ovih protiv kovida – objašnjava Šukalo.