Sarajevski ratni teatar zaigrao je nasred najvećeg grada Republike Srpske. Protivili su se građani takvoj selekciji, ali u Narodnom pozorištu Republike Srpske za to nisu imali sluha.
Sarajevski ratni teatar na Festivalu u Banjaluci – gdje je “nestala” trobojka
10.06.2023. | 20:28U kratkom telefonskom razgovoru direktor pozorišta Dijana Grbić kaže-nema komentar.
“Joj, ne bih ja sada stvarno. Bez komentara. Mi ćemo se oglasiti kada završi festival”, rekla je Grbićeva.
Zato generali Vojske Republike Srpske nisu bez komentara. Posebno zabrinjava skidanje zastave.
Dragomir Keserović kaže, ovo je klasičan primjer samonepoštovanja.
“Treba kulturu izvući izvan politike. Međutim, Sarajevski ratni teatar je osnovan samo da dokumentuje, prezentuje i suprotstavlja se ‘srbo-agresorskoj politici, agresiji i opsadi Sarajeva’ i sve najgnusnije laži je iznosio o Vojsci Republike Srpske i srpskom narodu uopšte”, rekao je za ATV Keserović.
Pljušte osude i po društvenim mrežama.
“Šta mislite koliko bi federalnih medija podržalo i promovisalo gostovanje Banjalučkog ratnog teatra da postoj?!”, “Za kaznu poslati rukovodstvo Narodnog pozorišta Republike Srpske na jednogodišnji rad u Sarajevo. Biće sasvim dovoljno da razbistre um”, “Zar ne postoji mehanizam da se zabrani nastup ratnog teatra? Zar resorno ministarstvo nema nikakvu ingerenciju nad tim događajem? Sramno je da se dozvoli nastup ratnog teatra”, samo su neki od komentara.
“Tačno tako. Možda,nisu stigli da Zastave budu ko prošli put. Sklanjaju sve što može da uvrijedi ili nanese stres gospodi Glumcima Ratnog Teatra iz NPRS”. “Znate kada bi Banjalučki ratni teatar zaigrao na nekom festival u FBiH? Nikad! Za ovu bruku su odgovorni glumci NPRS Slađana Zrnić (selektorka festivala) i v.d. direktorica NPRS Dijana Grbić, član SNSD-a! Govna treba javno etiketirati i prozivati na svakom ćošku! SRAM VAS BILO!”, dodali su drugi korisnici društvenih mreža.
U ovoj situaciji pravo pitanje i ono što je skandal jeste zašto institucije Republike Srpske ne rade svoj posao. U Srpskoj ne postoji nikakva politika kulture poručuje Danijel Simić.
“Stanovišta zvanične politike ne slijede kulturne institucije koje su finansirane iz budžeta, odnosno novcem svih građana. Odnosno da se veoma često i na žalost svih građana Republike Srpske, njihovim novcem finansiraju, odnosno ugošćavaju pojedince i organizacije koji se bore protiv Republike Srpske kao takve, odnosno zagovaraju njeno iščeznuće”, kaže Simić.
U odbranu Srpske stao je Javni servis. Odbili su da medijski podrže ovogodišnji Teatar fest upravo zbog Sarajevskog ratnog teatra.
Riječ je o pozorištu koje je, kako sami navode na svojoj zvaničnoj internet stranici “osnovano u periodu opsade kao svjedočanstvo o fenomenu duhovnog, odnosno kulturnog otpora fašizmu i agresiji”.
Inače, u avgustu 1992. Sarajevsko ratno pozorište konstituisano je kao vojna jedinica pri regionalnom štabu oružanih snaga BiH.