Šeranić nakon inspekcije: U infiltracionim bazenima “Vodovoda” Banjaluka prisutne alge

15.08.2024. | 14:58

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je Srni da je prilikom inspekcije infiltracionih bazena banjalučkog “Vodovoda” utvrđeno da su ovi bazeni zapušteni i da su prisutne alge.

Šeranović je rekao da je inspekciju izvršio glavni republički inspektor za hranu zajedno sa predstavnicima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske koji su tom prilikom uzeli uzorke vode iz infiltracionih bazena i postrojenja “Vodovoda”.

On je dodao da je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite juče primilo izvještaj glavnog inspektora za hranu, te da dostavljene informacije prikazuju prilično zapušteno stanje infiltracionih bazena, prisustvo algi i otpada.

Šeranić je istakao da je potrebno uraditi dalju inspekciju u ovim bazenima.

“Inspektor je izrazio sumnju u vezi sa ovim bazenima koji se u suštini koriste kako bi nadopunili putem prirodne filtracije glavno izvorište grada Banjaluka i omogućili puni kapacitet `Vodovoda` kada je u pitanju opskrba grada vodom”, rekao e Šeranić.

On je naveo da bi “Vodovod” trebao dati odgovor građanima kada i na koji način se planiraju čistiti bazeni, te da li će njihovo čišćenje podrazumijevati nove redukcije vodosnabdijevanja.

“Ono što je važno utvrditi je kakvog porijekla su alge. Ukoliko se radi o modrozelenim algama, čije je prirodno stanište stajaća ili protočna pitka voda i nije neuobičajen slučaj da se takve vrste algi javljaju u ovom periodu, pitanje je na koji način će se one tretirati”, rekao je Šeranić, te dodao da ove alge mogu lučiti određene toksine.

Šeranić je rekao da Institut za javno zdravstvo Republike Srpske vrši superviziju ispitivanja kvaliteta vode banjalučkog “Vodovoda” i da, prema njegovim izvještajima, do sada nisu utvrđene nepravilnosti u kvalitetu vode.

“S ozbzirom da su uzeti uzorci po nalogu glavnog republičkog inspektora za hranu, mi ćemo tražiti od Instituta da nas redovno obavještava o stanju i kvalitetu vode”, rekao je Šeranić.

Govoreći o situaciji u prigradskim banjalučkim naseljima u kojima građani nemaju redovno vodosnabdijevanje, Šeranić je apelovao na građane da ne koriste alternativne izvore vode ukoliko nisu adekvatno ispitani.

“Građani treba da se obrate stručnim službama ukoliko ima potrebe za dezinfekcijom bunara ili nekih izvorišta pitke vode. Prije svega Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja Banjaluka ili Institutu za javno zdravstvo Srpske kako bi dobili jasna uputstva po pitanju dezinfekcije”, poručio je Šeranić.

On je najavio da će Ministarstvo tražiti od Doma zdravlja Banjaluka da u okviru epidemiološkog pojača i nadzor kada su u pitanju gastrointestinalne infekcije, te da u slučaju njihovog evidentiranja uradi epidemiološko istraživanje kako bi se utvrdio uzrok.

“To treba da bude urađeno kako bismo isključili mogućnost da je do takve vrste infekcije došlo putem higijenski neispravne vode za piće”, rekao je Šeranić.