Simbol i ponos Banjaluke! Spomenik palim Krajišnicima propada, a tek mu je 60

27.07.2021. | 19:25

Na današnji dan, prije tačno 60 godina, na brdu Šehitluci iznad Banjaluke svečano je otvoren monumentalni spomenik palim Krajišnicima partizanima. Zdanje od bijelog bračkog kamena se zbog vlažne klime već odavno urušava.

Ovaj simbol i ponos Banjaluke djelo je Antuna Augustinčića, jednog od najčuvenijih vajara 20. vijeka.

Augustičićeve skulpture krase i sjedišta Ujedinjenih nacija u Njujorku i Međunarodne organizacije rada u Ženevi. Čuvenu “Vjesnicu mira”, koja se nalazi ispred sjedišta UN, stariji sugrađani pamte i kao motiv na najpoznatijoj jugoslovenskoj novčanici, onoj crvenoj, od 100 dinara. Antun Augustinčić je, dakle, osmislio i spomenik partizanima Krajišnicima, koji je svečano otvoren 27. jula 1961. godine, povodom 20. godišnjice ustanka protiv fašizma. Spomenik je podignut na mjestu na kojem je u julu 1941. donesena odluka o dizanju ustanka u Bosanskoj Krajini.

Svake godine na ovom mjestu se na Dan ustanka okupljaju antifašisti i zvaničnici, koji odaju poštu hrabrim partizanima. A tokom cijele godine spomeničko područje pohode izletnici i turisti. I svi oni svjedoče ubrzanom propadanju monumentalnog zdanja.

Iz Gradske uprave Banjaluka poručuju da čine sve što mogu da sačuvaju spomenik, iako on formalno-pravno nije u njihovoj nadležnosti.

Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH iz septembra 2013. godine, Kompleks spomenika palim Krajišnicima na Šehitlucima – Banj brdu u Banjaluci proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Ovom odlukom je utvrđeno je da “pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu i prezentaciju ovog nacionalnog spomenika” obezbjeđuje Vlada RS.

Ipak, u stvarnosti, teret brige o spomeniku je, uglavnom, na gradskom budžetu, iz kojeg se finansira i redovno održavanje i košenje trave oko spomenika, a povremeno i sanacioni radovi.

“Grad Banjaluka je iz svog budžeta finansirao sanaciju pristupnog platoa 2018. godine, za ugovorenu cijenu radova u iznosu od 42.570 KM”, potvrdila je Tanja Vukomanović, savjetnica gradonačelnika Banjaluke za informisanje.

Izbor materijala

Dodaje da, bez obzira na formalne nadležnosti, pa i obaveze po osnovu kategorizacije spomenika, Grad Banjaluka vodi računa o ovom, kao i o drugim spomenicima, posvećenim antifašističkoj borbi.

“Banjaluka se ponosi svojom antifašističkom tradicijom i stalo nam je da očuvamo spomenik na Banj Brdu, koji je simbol te borbe, ali i simbol našeg grada. Nažalost, sredstva za ovu namjenu su ograničena, a praksa je pokazala da održavanje spomenika zahtijeva dosta sredstava”, kaže Vukomanovićeva i dodaje da će se gradska vlast truditi da ubuduće obezbijedi više novca za tu namjenu.

Bijeli spomenik sa reljefima na brdu iznad grada izgleda zaista impresivno, ali nije nimalo lak ni jeftin za održavanje. Zašto je Augustinčić odlučio da betonsku konstrukciju spomenika obloži baš bračkima kamenom? Vjerovatno je to učinio iz estetskih razloga.

Ali, brački kamen je ipak materijal za Mediteran, a ne za vlažnu banjalučku klimu. Tako je već nakon nekoliko godina od svečanog otvaranja spomenika zbog kapilarne vlage brački kamen počeo da propada. Vlaga je negativno uticala i na stanje u unutrašnjosti spomenika, zbog čega je dugo odlagana izrada fresaka s revolucionarnom tematikom, čiji je autor poznati slikar Ismet Mujezinović.

I danas komadi bračkog kamena otpadaju sa spomenika, a propadanju monumenta u dobroj mjeri doprinose i pojedini posjetioci, koji se, iz sasvim nepoznatih razloga, penju na spomenik! Posljednje upozorenje da bi neko mogao nastradati, što zbog nebrige o spomeniku, što zbog nesavjesnih posjetilaca, uputili su nedavno aktivisti Rekreativne zone Banjaluka.

Kako upozoravaju stručnjaci, crteži na zidovima u unutrašnjosti spomenika su u izuzetno lošem stanju, u opasnosti od potpunog nestanka. Oštećenja su nastala usljed neodržavanja i intenzivnog uticaja vlage, koja je vidljiva i na vanjskim fasadama spomenika, i zahtijevaju preduzimanje hitnih mjera za njihovu konzervaciju i restauraciju.

Gradski odbor SUBNOR Banjaluka danas je kod spomenika palim Krajišnicima obilježio 80 godina od ustanka naroda BiH u Drugom svjetskom ratu.

Dočekale su ih popucale ploče i ruinirana fasada na moumentu podignutom prije samo 60 godina. Za jedan spomenik to i nisu neke godine, piše Srpskainfo.