
Skupštini grada Banjaluka predata inicijativa za zabranu usvajanja regulacionih planova, dok se ne usvoji urbanistički
24.03.2025. | 22:34Ukupno 1.556 Banjalučana podržalo je građansku inicijativu za usvajanje Urbanističkog plana grada. Oni zahtijevaju zabranu izmjena regulacionih planova za pojedine dijelove grada, dok se ne usvoji novi Urbanistički plan.
Kako je saopšteno iz Građanske inicijative, danas Skupštini grada predali svoj prijedlog, zajedno saprikupljenim potpisima građana i očekuju da se uskoro o tom prijedlogu izjasne odbornici.
Podsjećamo, posljednji Urbanistički plan Banjaluke usvojen je 1975. godine i on je istekao 1990. Više od 3 decenije Banjaluka nema ovaj streteški dokument, koji se smatra “graditeljskim ustavom” grada.
Urbanističkim planom se propisuje na kojim će lokalitetima biti građeni stambeni blokovi, a na kojima parkovi, saobraćajnice, poslovni objekti ili drugi sadržaji. Takođe, ovim dokumentom se utvrđuje na koliko stanova mora biti obezbijeđena škola, vrtić, zelena površina, dječje igralište ili određen broj parking mjesta, piše SrpskaInfo.
Za sve vrijeme dok u Banjaluci ne postoji Urbanistički plan, regulacionim planovima, koji bi morali da se “oslanjaju” na urbanistički, dozvoljavana je izgradnja stambenih blokova, dok prateći sadržaji nisu obezbijeđeni.
Takođe, centar grada je pretrpan višespratnicama, bez ikakvog urbanističkog reda.
Kako je poručio Aleksandar Jokić, koordinator inicijative čiji je moto “Za plan, a ne za klan”, moratorijum na donošenje regulacionih planova prije urbanističkog, važan je korak ka uređenju Banjaluke na planski i stručan način.
– Građani su pokazali da žele da imaju aktivnu ulogu u kreiranju izgleda svog grada i i insistiraju napoštovanju javnog interesa – izjavio je Jokić.
Sanda Vukojević, članica Inicijativnog odbora ove Građanske inicijative, naglasila je da se, još od 1990. godine, kada je istekao stari Urbanistički plan, izmjene regulacionih planova se dešavaju neplanski, bez jasno definisane vizije razvoja grada.
– Naš cilj je da se taj trend zaustavi i da Banjaluka konačno dobije plan koji će biti temelj za dalji razvoj – poručila je Sanda Vukojević.Prema članu 71 Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, Skupština grada Banjaluka je obavezna da se izjasni o ovoj inicijativi.
Skupština je već odavno obavezna da se izjasni i o novom Urbanističkom planu, čiji je nacrt završen još 2021. godine, a javni uvod je završen početkom 2022.
Iapk, Urbanistički plan nikako da doše na dnevni red gradske Skupštine, a gradonačelnik Draško Stanivuković i odbornici skupštinske većine, predvođeni SNSD-om, za to prebacuju odgovornost s jednih na druge.
Zanimljivo je, međutim, da su se oni često uspjevali dogvoriti, kada je bilo potrebno usvojiti regulacioni plan, kojim se pogoduje takozvanom građevinskom lobiju.