SPS manevar: Šta se krije iza podrške SNSD-ovom Mladenu Iliću
10.01.2021. | 08:30Među glasovima kojima je na konstitutivnoj sjednici banjalučke Skupštine za predsjednika Skupštine izabran SNSD-ov Mladen Ilić, našli su se i glasovi odbornika SPS-a.
Potez koji je, možda, iznenadio sve one koji su partiju Gorana Selaka nakon izbora vidjeli u opozicionom taboru, njegovi socijalisti sad tumače u pomirljivom tonu, a sve pravdaju „interesom građana“.
Dopala nam se Ilićeva biografija i smatrali smo da mu, kao mladom čovjeku, treba dati šansu, uvjerava Saša Kondić, odbornik SPS-a i šef banjalučkog povjereništva stranke. To što je Ilić bez problema dobio podršku mlađih socijalista, Kondić ne smatra pokušajem dodvoravanja bivšim koalicionim partnerima ni sjedenjem na dvije stolice, već politikom za grad i građane.
„Jasno smo rekli da ne pripadamo nijednom bloku i da ćemo se isključivo baviti interesima grada i građana. Ono što bude dobro podržaćemo, ostalo nećemo, a vrlo brzo će se vidjeti kome je do građana, a kome do politikantstva“, kaže Kondić.
Pitanje kome je do čega ipak nije toliko jednostavno, ako se saberu svi „gubici“ SPS-a nakon izlaska iz koalicije sa SNSD-om. Poigravanje sa vladajućima nakon lokalnih izbora i „hoću-neću“ politika, rezultirali su smjenom njihovih kadrova sa većine pozicija, a foteljama su platili i lider stranke Goran Selak koji je ostao bez direktorske funkcije u KPZ Tunjice i njegova sestra Marina Selak koja je smijenjena sa mjesta načelnika Odjeljenja Republičke uprave za igre na sreću.
Možda se i zato ne treba čuditi pomirljivom i neutralnom tonu Saše Kondića, koji je prije nekoliko dana javno istakao i svoju kandidaturu za predsjednika gradske Skupštine. Danas objašnjava da njegov „pokušaj“ jednostavno nije prošao u Komisiji za imenovanja, pa su socijalisti odlučili da šansu daju Iliću. U tome ne vidi nikakve zakulisne radnje, jer će trenutno izuzetno širokogrudi SPS-ovi odbornici šansu dati i svima ostalima.
„Dobro je što imamo mladog gradonačelnika iz jedne opcije i mladog predsjednika Skupštine iz druge, pa ćemo vidjeti kako će to funkcionisati. Niko ne garantuje da se za koji mjesec sve to neće prekomponovati ili nastati neki treći savez“, kaže Kondić.
Nastajanje nekih novih saveza ili vraćanje starim i jeste ključ političkog djelovanja takozvanih malih stranaka čije su ambicije uvijek velike, smatraju analitičari. Prevashodni partijski interesi ostavljaju malo prostora da bi se povjerovalo u borbu za interes građana, pa je teško vjerovati i da su u SPS-u iznenada doživjeli političko „prosvjetljenje“ i tek tako se oduševili biografijom mladog Ilića.
„Situacija u kojoj stranka podrži kandidata onih sa kojima nije u koaliciji može biti dobar znak, ali dugoročno gledano mi nemamo tu vrstu političkog potencijala u kojem bi interes građana prevagnuo nad partijskim. Nisam pretjerani optimista kad je u pitanju kohabitacija kakvu ćemo imati u gradskim skupštinama u Banjaluci i Bijeljini. Ne treba zaboraviti da će politika na lokalu biti usmjerena na opšte izbore“, kaže sociolog Drago Vuković.
Na tom terenu posebnu igru vodiće upravo takozvane “prtljag” stranke i u tom kontekstu se ne treba čuditi pokušajima SPS-a da se ponovo približe najjačoj partiji i opet postanu dio vladajućih, uprkos tome što su nakon lokalnih izbora optuženi da su “šurovali” sa opozicijom, smatraju analitičari. Podsjećaju da kadrovima koji su ostali bez fotelja opet treba pronaći mjesto, pa je “lov u mutnom” sasvim očekivan.