Stanivuković predao dvije inicijative Ustavnom sudu: Građani su nama dali legitimitet vjerujući u snagu gradonačelnika
07.02.2025. | 10:40Gradonačelnik Draško Stanivuković predao je danas dvije inicijative Ustavnom sudu Republike Srpske, te poručio da će mišljenje ovog suda zatražiti i ukoliko budu donesene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi kojim bi bile smanjene nadležnosti, odnosno ovlašćenja gradonačelnika i načelnika u jedinicama lokalne samouprave
Kako je pojasnio – prva inicijativa se odnosi na izmjenu Zakona o budžetskom sistemu, dok se druga tiče Poslovnika Skupštine grada Banja Luka, saopštili su iz Gradske uprave.
-Dajemo najviše sredstava, a onda kod raspodjele prihoda od PDV nam se oduzimaju sredstava i naši građani ostaju uskraćeni. A u skladu sa Ustavom i zakonima svi građani su jednaki i u suštini osnovni princip zakona jeste ravnopravnost, koja je u ovom slučaju odnosno Zakonom o budžetskom sistemu narušena – kazao je gradonačelnik i dodao da su ovim zakonom i građani Banje Luke i Bijeljine u neravnopravnom položaju zbog čega smatra da treba da reaguje Ustavni sud.
Kada je riječ o drugoj inicijativi, gradonačelnik je naglasio da dosadašnji način rada Kolegijuma Skupštine grada Banje Luke nije zakonit.
-I nadležno ministarstvo je reklo da ono što radi Kolegijum nije u skladu sa zakonom i ovdje tražimo ocjenu zakonitosti. Naime, naši građani su oštećeni time što do sada još na zasijedanju Skupštine nisu mogli da čuju raspravu odnosno obrazloženje o izgradnji kolektora, neradnoj nedjelji, besplatnim placevima za mlade bračne parove zato što Kolegijum skine te tačke sa dnevnog reda. Poslovnik je kazao da Kolegijum nije organ Grada nego pomoćno radno tijelo i da pomaže pri radu, ali ne može na taj način da odlučuje – kazao je gradonačelnik.
Zato, kako je naveo, traži se ocjena zkonitosti takvog ponašanja Kolegijuma.
– Banjalučani su uskraćeni da u plenumu Skupštine Grada čuju zašto je nešto „da“, a zašto je nešto „ne“ – naglasio je gradonačelnik, koji je najavio da će biti zatraženo i mišljenje Suda o jednoj komisiji koja je formirana na posljednjoj Skupštini Grada.
Govoreći o najavljenim izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi kazao je da će se unaprijed tražiti da se o tome javno govori, jer kako je kazao – tu se radi o „pravnoj nesigurnosti i kršenju demokratskih principa“.
-Izmjenom zakona ruši se temelj demokratičnosti i pravne sigurnosti Republike Srpske. Građani su nama dali legitimitet vjerujući u snagu gradonačelnika ili načelnika i zakon nam je rekao da su to naše nadležnosti. Onda dođu neki ljudi i kažu nama se ne sviđa što su pobijedili ti gradonačelnici i načelnici i idemo da mijenjamo zakon nakon izbora. To je mimo Ustava i svih evropskih konvencija i međunarodnog prava – rekao je gradonačelnik i dodao da promjena pravila nakon provedenih izbora je neprihvatljiva i ukoliko se to desi da se sprema najveća demokratska i pravna borbu za odbranu Ustava, zakona i volje građana.
Takođe, s tim u vezi najavio je za narednu sedmicu sastanak sa načelnicima opština u Republici Srpskoj kako bi se zauzeo jasan stav.
Savjetnica gradonačelnika za pravna pitanja Vedrana Prole podsjetila je da je nedavno Ustavni sud utvrdio i da Odluka Skupštine grada Banja Luka o obrazovanju, organizaciji, poslovima i načinu finansiranja mjesnih zajednica na području grada i Odluka o određivanju naknade za materijalne troškove predsjednicima i članovima Savjeta mjesnih zajednica nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o lokalnoj samoupravi.
-I danas se obraćamo pravnim putem Ustavnom sudu sa dvije inicijative koje prate i određene urgencije. Prva se tiče Poslovnika Skupštine grada Banja Luka, a druga izmjene Zakona o budžetskom sistemu, koja se odnosi na raspodjelu prihoda od PDV jedinicama lokalne samouprave – navela je Prole i dodala da očekuje da će Ustavni sud po obje inicijative imati sluha i donijeti odluku u što kraćem roku.