Stigli u Banjaluku i šokirali cijenom: Evo šta o kineskim džipovima kažu prvi kupci FOTO/VIDEO

13.11.2024. | 12:43

U prvih deset mjeseci ove godine u BiH je, prema podacima UIO, uvezeno 312 kineskih automobila, što je duplo više u odnosu na isti period lani. Šest uvezenih “kineza” otišlo je u ruke kupcima u Banjaluci, otkrivaju za BL portal iz autoservisa “NV”, ovlašćenog prodavca modela kineske auto kompanije “Šeri“ (Chery), čiji se SUV modeli već mjesec dana prodaju u Banjaluci.

Ovi podaci pokazuju da se broj kineskih automobila na ulicama u BiH drastično povećava, a ista situacija je i u Srbiji u kojoj je olakšana trgovina i razmjena robe između Pekinga i Beograda.

Tako Srbija, preko koje kineski automobili stižu i u BiH, specijalnim trgovinskim sporazumima postaje pogodno tlo za dolazak kineskih automobila. U prilog tome ide odluka kojom je od 1. jula ove godine ukinuta ili smanjena carina na vozila koja se uvoze iz Kine, a sve ovo predviđeno je ranije potpisanim Sporazumom o slobodnoj trgovini (SST).

FOTO: BL PORTAL

Za razliku od Srbije koja, svjesno ili ne, podstiče dolazak kineskih vozila, u Evropskoj uniji je suprotna situacija. Tako je Evropska komisija prije desetak dana donijela uredbu kojom se uvodi do 35 odsto dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine, sve u cilju zaštite domaćih proizvođača čiji automobili su mnogo skuplji od konkurenata iz Kine, zbog čega i gube bitku za kupce.

Dok “rat” EU sa kineskim auto kompanijama traje, njihov uvoz u BiH preko Srbije teče nesmetano. To u razgovoru za BL portal potvrđuje Vedran Knežević, prodajni savjetnik u banjalučkom autoservisu „NV“, u kojem su trenutno u prodaji četiri Šerijeva SUV modela. Pored nesmetanog uvoza iz ovog salona ističu i da je interesovanje za ova vozila veliko, s obzirom na posjećenost salona kao i na činjenicu da je u samo mjesec dana već šest modela pronašlo svoje prve vlasnike.

Knežević kaže da kineski automobili privlače Banjalučane i druge posjetioce salona prije svega zbog cijena, ali i kvaliteta izrade i dostupnosti. U odnosu na evropske brendove koji tradicionalno dominiraju našim putevima, Kinezi su, zasad, ponudili mnogo bolju cijenu za sličan kvalitet.

„Trenutno u ponudi imamo nekoliko modela i svi su SUV-ovi. Najbolji od njih je Tigo 8 i on košta od 63 do 69 hiljada maraka u zavisnosti od opreme, zatim idu modeli Tigo 7 i FX, a njihova cijena je od 53 do 59 hiljada maraka, dok je najpristupačniji Tigo 4 koji trenutno košta samo 36.900 KM“, otkriva naš sagovornik.

Debljina novčanika je možda i prva stvar prema kojoj se potencijalni kupci kod nas orijentišu. Zato Knežević poredi cjenovni rang ovih novih kineskih modela sa modelima evropskih brendova iste klase i zaključuje da razlika u cijeni ide i do 50 odsto.

„Recimo, Tigo 7 ili FX idu u klasu Folksvagenovog Tiguana, po karoseriji i šasijski su ista klasa. Sada u ovom paketu opreme, gdje imamo ful paket opreme na FX modelu, njegova cijena je 59 hiljada maraka, a ajmo reći da Tiguan novi košta od stotinu do 110 hiljada“, kaže Knežević i dodaje da to što tiguan ima 4X4 pogon, a FX nema, ne može biti opravdanje za toliku razliku u cijeni.

Pored poređenja sa novim modelom iste klase, radi orijentacije kupaca, novi Tigo 8 košta 69 hiljada u ful paketu opreme, a ovo vozilo u istoj je klasi sa Audijevim modelom Q7. Ipak, po cijeni novog Tiga 8 možete dobiti Audi Q6 iz 2018. godine.

FOTO: BL PORTAL

Osim toga, domaće kupce privlači i dostupnost kineskih automobila, jer danas, kako tvrdi naš sagovornik, imamo do sada nezamislivu situaciju da su domaćem tržištu dostupniji automobili iz Kine nego oni evropskih brendova.

„Prvenstveno smo se odlučili da uzmemo Šeri zbog dostupnosti modela i vozila. Na primjer, prema dosadašnjem iskustvu, sa drugim evropskim proizvođačima to je teško, vozila se čekaju od šest mjeseci do godinu i po. Ovdje imamo lagere u Srbiji, odakle može da nam se dostavi automobil za 14 dana“, objašnjava Knežević.

Takođe tvrdi da uz kratak rok i dobru cijenu, “kineze” odlikuje i dobar kvalitet.

„Prema informacijama koje do sada imamo, svi kupci su bili zadovoljni. Najveća pobjeda je kada nam kupac koji je već uzeo vozilo dovede drugog čovjeka da pogleda ove automobile“, ističe on.

Što se kvaliteta tiče, kad zavirite u neko od ovih vozila, vidjećete da su korišćeni skupi materijali u završnoj izradi, ugrađeni brojnih sistemi koji su proizvedeni u Evropi, kao i motori koji su rađeni po licenci drugih poznatih svjetskih brendova.

„Završna obrada je izuzetno dobro napravljena, uz upotrebu kvalitetnih materijala. Rekao bih da evropski proizvođači koriste više platsike od, recimo, konkretno Šerija. Ova kompanija koristi dosta eko kože, to su obloge na vratima i na instrument tabli. Nema više onog neugodnog pucketanja i škripanja“, naglašava Knežević i dodaje da se ovaj proizvođač izdvaja po tome što koristi uglavnom Bošovu elektroniku, dok su mjenjači od njemačke firme, a motor je urađen po licenci Mitsubišija.

FOTO: BL PORTAL

Kada je riječ o mehaničkim detaljima, u ove automobile ugrađeni su benzinski motori, prije svega 1,6 turbo benzin sa 186 konjskih snaga koji se nalazi u boljim modelima, dok model Tigo 4 pokreće nešto slabiji 1,5 benzinac sa 95 konjskih snaga. Potrošnja za jače modele je oko osam litara na stotinu pređenih kilometara.

„Paketi opreme su dosta bogati, ovi modeli sadrže dosta stavki, čak i više od evropskih vozila, od svih asistenata za pomoć u vožnji, kamere su 360 stepeni, a na nekima imamo i 3D, kožna sjedišta, grijanje, hlađenje i ventilacija sjedišta“, objašnjava naš sagovornik.

Iako su ovi modeli novost na našem tržištu, Knežević tvrdi da ne treba brinuti ni za njihovo održavanje i dijelove.

„U našem ovlašćenom auto-servisu na ove modele imate sedam godina garancije, a kao i automobili, i zamjenski dijelovi za njih su lako i brzo dostupni. Zasad sve ide bez problema”, kaže Knežević.

U planu je, sa razvojem infrastrukture, pored upotpunjavanja ponude SUV modela i dolazak karavan i limuzina modela, kao i automobila sa električnim pogonom.

Kineskih automobila duplo više u BiH

Što se tiče podataka UIO BiH, u odnosu na ovogodišnjih 312, u istom periodu prošle godine u BiH je uvezeno 155 kineskih automobila.

Takođe, u najvećem broju slučajeva riječ je o potpuno novim automobilima, dok je uvoz polovnih znatno manji.

Srđan Banović, BL portal