Stiglo oko 30 prijava sumnji na nasilje nad djecom: “Plavom telefonu” potrebni volonteri
17.11.2021. | 11:43Savjetodavna linija za djecu i mlade “Plavi telefon” od početka godine zaprimila je 9.500 poziva, više od 1.000 upita putem čet savjetovanja, kao i oko 30 prijava sumnji na nasilje nad djecom, što je mnogo više u odnosu na čitavu prethodnu godinu.
Kazali su ovo iz Udruženja “Nova generacija”, a s obzirom na to da dobijaju sve više poziva, potrebni su im volonteri koji žele pomoći i biti podrška djeci i odraslima. Oni koji žele da se prijave za volontiranje, trebalo bi da do 22. novembra popune prijavu za volontiranje koja se nalazi na linku na njihovoj “Fejsbuk” stranici.
“Prijaviti se mogu osobe starije od 19 godina, koje žele pomoći i biti podrška djeci i odraslim osobama koristeći empatiju i stečena znanja, a koje mogu minimalno četiri sata sedmično da volontiraju”, saopštili su iz udruženja.
Zainteresovani za prijavu na konkurs treba da popune prijavu na linku koji se nalazi na njihovoj “Fejsbuk” stranici, a dodatne informacije mogu dobiti i putem kontakt telefona 051/923-270. Prošle godine zaprimljeno je 5.900 poziva, a bilo je šest prijava za nasilje nad djecom.
Koordinator rada “Plavog telefona” Maja Kovačević rekla je za “Glas Srpske” da su nasilje i zlostavljanje jedan od najčešćih razloga zbog kojih se djeca i odrasli javljaju.
“Najčešće roditelji izlažu djecu fizičkom i emocionalnom nasilju ili su djeca svjedoci nasilja među roditeljima. Imali smo prijave zbog vršnjačkog nasilja među djecom u školi, kao i uznemiravanje putem interneta”, istakla je Kovačevićeva.
Kako kaže, ne prijavi se svaki poziv zbog nasilja policiji, ali ako u Udruženju procijene da je život djeteta ugrožen, prijavu će poslati bez pristanka.
“Povjerljivost nam je veoma važna. Uvijek ćemo prvo nastojati da razgovaramo i ohrabrimo dijete da samo prijavi problem. Važno nam je da djeca znaju da smo tu za njih i da mogu da imaju povjerenja u nas”, rekla je Kovačevićeva.
Prema njenim riječima, pored poziva u vezi sa nasiljem, česta tema razgovora je gubitak motivacije, povećani stres, osjećaj straha i anksioznosti, te drugih mentalnih problema kod djeteta usljed pritiska od strane nastavnika i roditelja zbog školskih zadataka.
Rekla je da pojedini nemaju dovoljno privatnosti ili hrabrosti da vode duže razgovore putem telefona, te je važno da postoji način koji će im olakšati traženje pomoći i podrške, a to je čet savjetovanje.
Pandemija
Maja Kovačević kaže da je jedan od razloga i trenutna situacija u vezi sa virusom korona, ali u manjoj mjeri nego što je to bilo na početku pandemije.
“Svakodnevna neizvjesnost, stalno prilagođavanje novim situacijama te socijalna distanca dovodi do nastanka hroničnog stresa koji je podloga za razvoj anksioznih i depresivnih poremećaja. Najčešće nas pozivaju osobe koje osjećaju strah i anksioznost, jer su pozitivne na virus”, dodala je Kovačevićeva.