Stiže zima i hladniji dani: I omladina među beskućnicima u Banjaluci
10.10.2023. | 07:06U današnja vremena beskućnici nisu mnogo uočljivi, ali kada dođu snjegovi i hladno vrijeme, dolazi do pritiska na Prihvatnu jedinicu u okviru Gerontološkog centra da pomognemo tim ljudima, da ih spasimo od hladnoće i nahranimo.
Rekao je ovo za “Glas Srpske” direktor Gerontološkog centra Vinko Lolić, te dodao da je Prihvatna jedinica za beskućnike na raspolaganju ljudima koje život nije mazio, a među njima ima i omladine.
“S obzirom na to da dolazi zima i hladniji dani, očekujemo povećan broj osoba koje će zatražiti smještaj. Situacija je, nažalost, takva da mnogi nemaju krov nad glavom i ne mogu da se brinu o sebi, a sve je mnogo gore kada su teške vremenske prilike u bilo koje godišnje doba, pa je tako kod nas trenutno smješteno osam korisnika”, rekao je Lolić.
Prema njegovim riječima, najčešće se radi o osobama starije životne dobi koje nemaju porodicu ili su sa njom u lošim odnosima.
“To često budu beskućnici kojima se, kada dođu u Prihvatnu jedinici u okviru Gerontološkog centra na Paprikovcu, ne zna ni identitet. Onda nastupa Centar za socijalni rad Banjaluka koji određenim procedurama dođu do podataka o licu”, pojasnio je Lolić.
Kako je rekao, kada dođu do tačnih informacija da li lice ima porodicu ili je samo zalutalo, vraća se u svoj dom.
“Ako osoba koja je zatražila pomoć i smještaj u našoj ustanovi nema nikoga, niti ikakvu imovinu, tada Centar za socijalni rad obavi razgovor i obradu, te je smješta kod nas gdje dobije svu potrebnu njegu”, pojasnio je Lolić.
Podsjetio je da je ugovor između Gerontološkog centra i Centra za socijalni rad potpisan 2005. godine i da predstavlja spas za ljude koji su prepušteni sami sebi. Dodao je da uz obrok, krevet, kupanje i šišanje dobiju i ono što im je najpotrebnije, pažnju i toplu ljudsku riječ, kako bi shvatili da nisu sami i prepušteni teškoj sudbini. Prihvatna jedinica u okviru Gerontološkog centra ima 12 slobodnih mjesta, a kako kaže Lolić, ukoliko se pojavi veći broj korisnika, kao i do sada, za svakoga će biti obezbijeđen krevet.
“Nećemo zbog broja kapaciteta smještaja ostaviti ljude da budu bez osnovnih potreba za život i krova nad glavom”, naveo je Lolić.
S obzirom na to da je u pitanju Dom za starija lica, štićenici su uglavnom stariji, ali pojavi se nekada i neka mlađa osoba koja zatraži njihovu pomoć.
“Prihvatimo ih, pružimo svu potrebnu pomoć, sklonište, dobiju hranu i potrudimo se da im bude dobro, a onda ih Centar za socijalni rad preuzima u dalju nadležnost i proceduru”, pojasnio je Lolić i dodao da je u malom procentu veći broj muškaraca koji boravi kod njih.
10. oktobar
Beskućništvo je kompleksan problem i spada u vrh socijalnih problema društva, jer beskućnici žive na margini i sve su masovnija pojava u društvu. Svjetski dan beskućnika obilježava se danas, a cilj je da se podigne svijest o ovoj zajednici koja je veoma izražena i o kojoj ima mnogo predrasuda i stigmi. Nadležni ističu da odbacivanje od strane okoline sprečava njihovu rehabilitaciju i integraciju u društvo.