Stomatolozi prvi stali na noge: Nakon požara u zgradi IRB-a, umjesto Grada i Vlade, pomogle kolege

02.06.2022. | 07:34

Mjesec dana nakon požara u Investiciono-razvojnoj banci Srpske u Banjaluci, u kojem su deblji kraj izvukli i restoran u prizemlju, ali i poznata stomatološka ordinacija Simić DENT, stvari se polako vraćaju u normalu. Stravične slike izgorjelih i uništenih aparata zamijenio je već poznati ambijent uglancanih zubarskih stolica, jer je ordinacija prije desetak dana ponovo počela da radi.

Nije još sve sanirano, kaže za BL portal Dajana Ugrenović, menadžer stomatološke ordinacije Simić DENT, i ne krije da je pred njima još dosta posla.

„Dio prostora je saniran tako da je sada ponovo u funkciji, ostalo je da se radi na ostatku ordinacije, odnosno na ambulanti koja je potpuno stradala kao i još jednoj prostoriji pored“, objašnjava Dajana, prisjećajući se stresa koji su svi preživjeli.

Ordinacija Simić DENT danas / Ordinacija Simić DENT nakon požara

O tome kolika je šteta  načinjena, moći će se, kaže, tek u budućnosti, ali je u toj nesreći bilo i sreće – u obnovi su imali nesebičnu pomoć drugih stomatoloških ordinacija.

„Odmah nakon požara pojedinačno su nam se javljale kolege, ne samo iz Banjaluke već iz cijelog regiona. Čak su nam ambulante iz Beograda i Nikšića nudile pomoć u vidu stolica, opreme, materijala za rad“, priča Dajana i otkriva da od Grada Banjaluka ili Vlade Republike Srpske pomoć, ipak, nije stigla.

Priznaje da je takav odnos institucija pomalo čudi, s obzirom na to da ordinacija zapošljava više od 20 radnika, za koje se uredno plaća isto toliko poreza i doprinosa, što je od značaja za čitavu društvenu zajednicu. Osim toga, Simić DENT poznat je i po dentalnom turizmu, zahvaljujući kojem u Banjaluku godišnje privuku veliki broj turista.

„Meni lično je to neshvatljivo, jer nama iz inostranstva dolazi veliki broj ljudi koji onda ovdje troše svoj novac i možda, bez nas, nikada ne bi došli ovdje. Od toga svi imaju koristi“, tvrdi Dajana.

Nakon požara, očekivano, brojni turisti iz inostranstva otkazali su im dolazak, što uveliko utiče na obim posla i  indirektno predstavlja najveću štetu.

Ni materijalna šteta koju je vatra ostavila za sobom nije ništa manja, ali se ona još procjenjuje i biće sabrana kad svi radovi budu privedeni kraju. Ono što je vidljivo je da pojedini dijelovi opreme koji su spaseni u prvom momentu, tek sada počinju da otkazuju.

„O brojkama je teško pričati, ali nekoliko mjeseci prije požara smo uložili više desetina hiljada maraka samo u materijale koji su uništeni u potpunosti“, objašnjava ona.

Kao primjer navodi novu hiruršku stolicu koja je nabavljena iz Finske, nešto prije požara, i totalno uništena. Cijene tih stolica su od 40 do 60 hiljada maraka, a vatra je progutala nekoliko sličnih.

Srđan Banović, BL portal