Svaki udah u Banjaluci rizik za zdravlje! Lolić: Moj savjet je da se što češće boravi u prirodi

22.11.2024. | 07:29

Zagađenje vazduha u Banjaluci dostiglo je alarmantne nivoe što je izazvalo opravdan strah među građanima.

Mnogi naveče ne mogu da izađu iz svojih kuća, a da ne osjete neprijatan miris dima i smoga. Kašalj, osjećaj težine u grudima i tzv. “disanje na škrge” postali su uobičajeni, posebno među stanovništvom u blizini centra grada.

– Naveče ne možemo da otvorimo prozore i da izvjetrimo kuću. Osjećam se kao da smo zarobljeni u sopstvenim domovima. Ipak, bolje i to nego da udišemo otrove. U utorak uveče nisam mogla ni na balkon izaći – kazala je Anja P. iz naselja Nova varoš.

I njeni sugrađani kažu da je situacija postala posebno zabrinjavajuća u utorak uveče jer je indeks zagađenja u Banjaluci, koji je objavljen na stranici “Zrak ekoakcija”, dostigao 658. Ova vrijednost je kvalifikovana kao opasna za sve građane, a ne samo za osjetljive kategorije. Stručnjaci su objasnili da cjelokupno stanovništvo tada ne treba da izlazi iz svojih domova, jer su moguće ozbiljne posljedice.

Ovaj problem u najvećem gradu Srpske aktuelan je nekoliko sedmica, zbog čega građani strahuju za svoje i zdravlje svoje djece, plašeći se kako će ovo uticati na njih u budućnosti. Gradonačelnik Draško Stanivuković juče se oglasio povodom ovog problema iznoseći potencijalno rješenje.

– Gradska inspekcija izvršiće kontrolu filtera na dimnjacima preduzeća “Eko toplane” kao i svih ostalih većih kompanija koje emituju štetne gasove u atmosferu i samim tim smanjuju kvalitet vazduha u našem gradu – najavio je Stanivuković.

Kako je istakao, kontrola će obuhvatati i kolektivne stambene objekte koji imaju samostalne sisteme grijanja na pelet i ugalj.

– Takođe, podnijećemo inicijativu za izmjenu zakona koja će obuhvatiti ograničenje korišćenja određenih energenata za grijanje kolektivnih stambenih objekata i za industrijske pogone, kao i obaveznu ugradnju filtera na dimnjacima radi smanjenja zagađenja vazduha – kazao je Stanivuković i dodao da je pitanje kvaliteta vazduha prioritetno, te će prema tome preduzimati strateške korake.

Banjalučanka Živana Mijić smatra da bi predstavnici gradske ili državne vlasti trebalo ozbiljno da razmisle o uvođenju subvencija za prelazak na ekološke sisteme grijanja, posebno za domaćinstva koja koriste stare kotlove na ugalj.

– Bez tih subvencija ljudi teško mogu sebi priuštiti prelazak na ekološki prihvatljivije opcije, a svi znamo da je to važno za smanjenje zagađenja. Sigurna sam da bi mnogi rado promijenili sisteme grijanja, ali nemaju novca. Takođe, trebalo bi ulagati u poboljšanje javnog prevoza kako bi građani manje vozili automobile. Svi moramo da budemo dio rješenja, ali vlasti treba da pomognu subvencijama – dodaje Mijićeva.

Savjet ljekara

Pulmolog Branislav Lolić ranije je rekao za “Glas Srpske” da postoje dvije vrste aerozagađenja, unutrašnje i spoljašnje.

– Unutrašnje je kućno, gdje dominira duvanski dim i gasovi koji se oslobađaju prilikom korištenja šporeta. A u vanjskom su najdominantniji izduvni gasovi od automobila, industrija, ložišta i slično – pojasnio je Lolić.

Kako navodi, posebna terapija ne postoji ukoliko pacijent nema astmu ili infekciju.

– Moj savjet ljudima je da što češće borave u prirodi, na selu i čistom vazduhu, izvan gradske vreve – poručio je on i dodao da jak vjetar i snijeg mogu pročistiti vazduh, što se i dogodilo u srijedu.