Sve samo na riječima: Mještani banjalučkog naselja Česma godinama čekaju most

09.08.2021. | 18:42

Mještani banjalučkog naselja Česma već sedam godina žive bez prave poveznice sa ostatkom grada.

Poplave su uništile viseći most preko rijeke Vrbas, koji je, i pored svih mana, bio najkraći i najbrži izlaz iz ovog naselja, čime je pogoršan već postojeći problem loše saobraćajne povezanosti ove mjesne zajednice sa drugim dijelovima Banjaluke. Rješenje mještani vide u gradnji novog mosta na koji se čeka godinama.

U pitanju je naselje u koje se zadnjih 20 godina doselio veliki broj ljudi, izgradilo se dosta novih kuća, pa prema procjenama ova mjesna zajednica ima minimalno 6.000 stanovnika. Sve do maja 2014. godine kao osnovni prilaz ovom naselju se uglavnom koristio viseći most koji je uništen u poplavama.

Mještani poručuju da on nije bio idealan. Kažu, imao je “sto mana” ali ipak im je olakšavao svakodnevno funkcionisanje. Trenutno se za prilaz naselju koriste dva alternativna putna pravca koja, kako kažu mještani, oduzimaju puno vremena jer se dosta gubi u vožnji i kilometarskim kruženjima, a naselje se nalazi nedaleko od samog centra Banjaluke.

Jedan je preko Trapiske šume, koji vozači koriste ako trebaju ići prema naselju Lazarevo ili u mjesne zajednice koje gravitraju tom dijelu grada. Dobar dio te saobraćajnice, pogotovo onaj koji prolazi kroz šumu i pored Banjalučke pivare, nije uslovan za pješake ili bicikliste. Put je uzak i u pojedinim dijelovima nepregledan, bez trotoara ili proširenja, tako da se ovi učesnici u saobraćaju moraju boriti za prostor s autima, kamionima i autobusima. Isto tako, put kroz Trapisku šumu nije osvijetljen što predstavlja dodatnu opasnost u večernjim časovima.

Drugi izlaz/ulaz je pored bivše fabrike “Incel”, koji mještani koriste ako idu prema naseljima Vrbanja, Ada ili Borik i predstavlja trenutno najkraću poveznicu Česme sa centrom grada. Za razliku od prethodne relacije, ova je osvijetljena i preglednija ali ima veliku manu – mogu je koristiti samo automobili. Naime, u dijelu kod Gradskog olimpijskog bazena se nalazi nadvožnjak preko kojeg prelazi pruga. On je nizak i veća vozila kao što su kombi, autobusi ili kamioni ne mogu da prolaze ispod njega. Iako je to kruženje dio njihove svakodnevice, već godinama, mještani insitiraju da je potrebno da se preko Vrbasa, kod “Vitaminke”, izgradi novi most.

“Most preko Vrbasa je prirodna veza naselja Česma s gradom. Frustrirajuće je voziti se ili hodati okolnim putevima. Često se mogu sresti gužve na putu kroz Trapiste ili pored „Incela“. Most preko Vrbasa bi nam olakšao komunikaciju s gradom i otvorio mogućnosti formiranja novih autobuskih linija”, kaže mještanin ovog naselja Nikola Srdić.

Naime, i autobuski prevoz za ovo naselje je organizovan okolnim putevima i ne obuhvata određene dijelove Česme. Jedina linija koja prolazi kroz ovo naselje je 9B i ona isto kruži prije nego što dođe u Česmu – iz centra grada, kroz Borik i Vrbanju, pa onda stiže u ovo naselje. Za jednu vožnju, u zavisnosti od doba dana i gužvi, treba između pola sata i 45 minuta. Druga autobuska linija, broj 1, stiže samo do naselja preko drugog putnog pravca i ima zadnju stanicu na ulazu u Trapisku šumu, iz pravca Česme.

Stari most

Iako je stari viseći most bio uzak, sa samo jednom saobraćajnom trakom i preko njega su mogli prolaziti samo automobili, pješaci i biciklisti, mještani i danas, pogotovo oni stariji, pričaju kako je bolje što su imali ikakav prelaz na tom dijelu Vrbasa nego nikakav.

“Prije sam biciklom za deset minuta bio na pijaci koja je bukvalno s druge strane Vrbasa. Sada moram birati manje zlo, da li ću pokušati da se guram s autima kroz Trapisku šumu ili ću ići pored „Incela“. Za obje relacije mi treba duplo više vremena nego ranije, ali i daleko više snage. Došao sam u godine pa ni moje zdravlje nije najbolje”, kaže penzioner Drago R. i dodaje da je prije redovno utorkom i nedjeljom odlazio na novu pijacu, a sada samo kada se mora.

Iz Savjeta mjesne zajednice poručuju da je borba mještana Česme za izgradnju novog mosta preko rijeke Vrbas počela i prije poplava koje su uništile stari viseći most.

“Ja sam na čelu Savjeta već četvrti mandat. Za tih 16 godina bukvalno je svake godine na listi prioriteta za ovo naselje bila gradnja novog mosta, zato što bi na taj način bilo riješeno dosta problema u naselju. Autobuske linije bi mogle ići češće i ne bi se išlo okolo, kroz Vrbanju. Olakšan bi bio na primjer dovoz drva ili građevinskog materijala, pošto se u naselju i dalje puno gradi. Sada teretna vozila moraju ići preko Vrbanje ili na Trapiste tako da prođu pola grada dok dođu do Česme”, naveo je predsjednik Savjeta MZ Česma Miladin Maličević. Dodao je da bi se isto tako olakšala komunikacija s drugom obalom Vrbasa.

“S druge strane se odmah nalaze fabrike “Vitaminka” i “Vrbas”, u kojima radi određen broj ljudi iz naselja. Nekoliko kilometara od ranijeg visećeg mosta se nalazi i pijaca, te glavna autobuska i željeznička stanica. Mi smo sada odsječeni od tog dijela grada. Nema direktne autobuske linije već se mora presjedati i gubiti sati u saobraćaju ili ako idete automobilom idete okolo”, rekao je Maličević.

Još sve na priči

Mještani su nedavno dobili novu nadu da će ovo pitanje biti riješeno u nekom narednom periodu. Naime, nova gradska administracija je najavila da će prioritet biti gradnja novog mosta u Česmi, te da će Grad naći način da se obezbijedi sredstva. Ubrzo nakon toga, u aprilu je održan sastanak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i gradonačelnika Draška Stanivukovića, a jedan od rezultata je bilo obećanje da će Srbija finansijski podržati realizaciju tog projekta, ali nije precizirano o kom iznosu se radi.

Ubrzo nakon toga stigla je informacija da će “Putevi RS” preuzeti izgradnju novog mosta u naselju Česma, a da će Grad morati da obezbijedi preduslove za realizaciju tog projekta. Pošto još nije poznato koji iznos stiže iz Srbije a ni koja je vrijednost ukupne investicije, “Putevi RS” su se obavezali da će, u slučaju potrebe, obezbijediti ostatak potrebnih sredstva za izgradnju mosta. Iako je prethodnih mjeseci bilo dosta najava i raznih priča, za sada nije određen konkretan datum za izlazak bagera na teren, a po svemu sudeći nema ni komunikacije na relaciji grad Banjaluka – „Putevi RS“, kada je u pitanju realizacija ovog projekta.

Novi most bi se, prema dostupnim informacijama, trebao graditi u blizini lokacije na kojoj je bio srušeni viseći, odmah uz fabriku “Vitaminka”.

“Bilo je skoro najava da će se to u nekom narednom periodu realizovati, pa utrkivanja ko će to da plati. Skoro sam pričao s ljudima od kojih se treba izuzeti zemljište i čiji objekti se trebaju rušiti kada krene gradnja. Oni su mi rekli da njih po tom pitanju još niko nije kontaktirao. Za sada sve stoji na priči”, kazao je Maličević i napomenuo da mještanima Česme nije važno „ko će platiti gradnju mosta, već da se taj posao što prije završi“.

Čeka se dogovor

Iz Gradske uprave poručuju da su izradili urbanističko-tehničke uslove te pribavili sve neophodne saglasnosti, kao i da je u toku procedura izdavanja lokacijskih uslova pri Ministarstvu za prostorno uređenje RS.

“Takođe, proglašen je opšti interes za parcele na desnoj strani obale Vrbasa, koje su potrebne za izgradnju pristupne saobraćajnice, te je u toku procedura rješavanja imovinsko-pravnih odnosa”, kazali su u Gradskoj upravi. Objašnjavaju da je javna nabavka za izradu projektno-tehničke dokumentacije u toku.

“Pristigle su četiri ponude, koje će biti analizirane i ocijenjene, a po izboru ponuđača rok za izradu projekta je 45 dana”, kazali su u Gradskoj upravi.

Iz “Puteva RS” su poručili da u njihovom Planu poslovanja za 2021. godinu nisu izdvojena finansijska sredstva za ovaj projekat.

“U zavisnosti od dinamike rješavanja imovinsko-pravnih odnosa od strane grada Banjaluka ista će biti planirana ili do kraja ove ili u idućoj godini”, kazali su u ovom preduzeću. Napomenuli su da su “Putevi RS” uputili dopis gradu Banjaluka u kojem su tražili da ih obavijeste kako napreduju sa obavezama koje su preuzeli po ovom projektu, kako bi se u narednom periodu mogao potpisati Sporazum o saradnji između ovog javnog preduzeća i grada.

“Odgovor na dopis koji smo uputili još uvek nismo dobili”, kazali su u „Putevima RS“, piše Srpskainfo.

Oznake: Banjaluka, Česma