Tihi „rat“ tinja u Banjaluci! Dvije radnje jedna pored druge: Čije čuvene pite su bolje? FOTO/VIDEO

12.09.2024. | 14:09

Nefer igra, preotimanje mušterija, izdaja i uzavrele strasti – možda grubo zvuči, ali tako bi se mogla opisati situacija kod banjalučke Ferhadije, gdje se već dvije decenije prodaju poznate pite ispod sača, jedan od gastronomskih simbola Banjaluke. Ovaj tihi „rat“ počeo je da tinja u februaru, kada je na samo nekoliko metara od po kvalitetu dobro poznate radnje „Sač“ otvorena nova, koja pravi i prodaje identičnan gurmanluk.

Mnogi Banjalučani, a naročito gosti iz inostranstva ne znaju za ovo rivalstvo, pa ostaju zbunjeni stanjem koje zateknu na licu mjesta prethodnih mjeseci. Pite na dva mjesta u svega nekoliko metara razmaka, dovele su do „borbe“ za mušterije.

Irfan Ljimani, vlasnik radnje „Sač“ koja još od 2006. godine na ovom mjestu prodaje poznate pite ispod sača, za BL portal kaže da situacija podsjeća na „fudbalsku utakmicu u kojoj jedna strana igra grublje“.

„Kada igrač pređe iz jednog kluba u drugi i kada da gol protiv tog kluba, on ne slavi iz poštovanja“, slikovito opisuje Irfan.

Poštovanje prema bivšem klubu poredi sa situacijom oko pita ispod sača, zbog činjenice da je odmah pored njegove radnje, novu radnju otvorio upravo bivši radnik koji je, kako kaže, odmah preveo i nekoliko svojih starih kolega.

Irfan tvrdi i da iz nove radnje nastoje da mušterije privole služeći se i nekim nekorektnim potezima.

„Mušterijama koji dođu ovdje kažu da je ova radnja zatvorena i da je prešla tamo. Za ovaj slučaj čuli su, na primjer, i gosti koji nam dolaze iz Njemačke, koji tvrde da im je rečeno da je naša radnja zatvorena, što naravno nije tačno“, objašnjava Irfan koji dodaje da od tog “zatvaranja” neće biti ništa, jer “Sač” radi odlično.

Ipak, priznaje da je zbog konkurencije primjetan manji pad broja gostiju.

Na broj gostiju zasad se ne žali vlasnik novootvorene radnje „Pite ispod sača“, Sadin Osmani, koji u razgovoru za BL portal tvrdi da samo nastoji da mušterije upozna sa trenutnom situacijom, odnosno da ljudi znaju da je otvorena i njegova pekara.

Tvrdi i da je u odnosu na, sada već svog rivala, unaprijedio proces pripreme i pečenja pita, kao i da je proširio ponudu.

„Mi naše pite pečemo isključivo na drva, a pored pita nudimo i ćevape i kebab“, naglašava Sadin.

Uprkos međusobnim “čarkama”, oba vlasnika kažu da popularnost banjalučkih pita ispod sača ne opada, kao i da u ovom specijalitetu uživaju kako Banjalučani, tako i gosti iz svih krajeva Evrope. Vjeruju da je Banjaluka ipak dovoljno velika za dvije ovakve radnje, ali, kako kažu, uz fer i korektnu igru.

Korektnosti ima bar što se cijena tiče – gdje god da svratite, kilogram bureka ćete platiti 18 maraka, dok su sirnica i krompiruša za četiri marke jeftinije. I još jedna važna infromacija – “rivali” zasad ne najavljuju poskupljenje.

Srđan Banović, BL portal