Sjećamo se žrtava Holokausta: Tokom Drugog svjetskog rata ubijeno 85 odsto banjalučkih Jevreja
27.01.2024. | 09:32Predsjednik banjalučke Jevrejske opštine Aleksandra Stevandić rekla je Srni da je više od 85 odsto banjalučkih Jevreja ubijeno tokom Drugog svjetskog rata.
Stevandićeva je navela da je prije Drugog svjetskog rata u Banjaluci živjelo više od 600 Jevreja koji su aktivno učestvovali u društvenom i kulturnom životu grada.
Ona je podsjetila da se u Banjaluci od 2022. godine na memorijalnoj akademiji povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta čitaju imena banjalučkih Jevreja stradalih u Holokaustu kojih za sada potvrđenih ima 306, dok za još oko 200 nemaju potpune informacije.
“U gradu su postojale četiri sinagoge i jedan kulturni centar, ali su svi objekti materijalnog kulturnog nasljeđa Jevreja uništeni tokom Drugog svjetskog rata”, rekla je Stevandićeva.
Ona je dodala da su posljednji ostaci temelja jedne sinagoge srušeni u zemljotresu 1969. godine.
“Međutim, zahvaljujući Vladi Republike Srpske i gradu izgrađen je Jevrejski kulturni centar `Arie Livne`, koji je otvoren 2014. godine”, rekla je Stevandićeva i dodala da Jevrejska opština danas ima 84 člana.
Ona je ukazala da se učešnjem budućih generacija o Holokaustu čuva sjećanje na izgubljene živote.
“Prisjećajući se žrtava, takođe razmišljamo o odgovornosti da stvorimo svijet u kojem nema mjesta netoleranciji i gdje nas lekcije iz istorije vode prema budućnosti punoj saosjećanja i razumijevanja”, zaključila je Stevandićeva.
U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta koji je ustanovljen 2005. godine rezolucijom UN.
Za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milione žrtava stradalih u Holokaustu tokom Drugog svjetskog rata, izabran je 27. januar, dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor – Aušvic.
Holokaust je bio sistematski progon i ubijanje 6.000.000 Jevreja, zajedno sa drugim ciljnim grupama, koji su organizovali nacisti i njihovi saradnici tokom Drugog svjetskog rata.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.