Troškovi za geometre i novo premjeravanje: Besplatna legalizacija u Banjaluci košta 300 KM
05.11.2022. | 15:51Građani Banjaluke koji su započeli proces besplatne legalizacije objekata, a što im je omogućeno Izmjenom zakona o legalizaciji, zatečeni su kad im je u gradskoj administraciji prilikom predaje dokumenata rečeno da će ipak imati troškove oko tog procesa.
Naime, traženo im je da izvode geometre i ponovo premjeravaju objekte, kao i da dostave nove dokumente iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne-poslove (RUGIP). Sve to građane će koštati oko 300 maraka i više.
Kako za “Novosti” pričaju Banjalučani, izgleda da obećana besplatna legalizacija u stvarnosti i nije besplatna.
“Lično sam nazvao i kasnije otišao u Gradsku upravu gdje su mi kazali da bi trebalo da platim oko 300 KM raznih troškova, prilikom kompletiranja dokumentacije za legalizaciju, a koja je navodno besplatna”, kaže Banjalučanin Aleksa M.
On kaže da je, između ostalog, potrebno dostaviti kopiju katastarskog plana i lista nepokretnosti, plus platiti takse za svaki od tih dokumenata koji ne smije biti stariji od šest mjeseci.
“Ovo je sramota, jer uvid u dokumentaciju koja se nalazi u RUGIP Gradska uprava može ostvariti po službenoj dužnosti, a ne da građani plaćaju. Osim toga, rekli su mi da izvedem geometra na teren, kako bi ponovo premjerili objekat, iako je njegova dimenzija i površina upisana u list nepokretnosti, koji posjedujem. Ali njima to nije nikakav dokaz, iako se radi o dokumentu RUGIP”, ističe ovaj Banjalučanin.
Njegovu priču potvrdilo je još nekoliko Banjalučana koji su ogorčeni, jer smatraju da su prevareni, i da se bespotrebno izlažu troškovima, iako za to nema nikakvog osnova.
U Ministarstvu za prostorno uređenje i građevinarstvo “Novostima” su rekli da je sa predstavnicima opština i gradova RS pred usvajanje izmena zakona dogovoreno da se lokalne zajednice odriču prihoda koji se odnose na legalizaciju.
“To je bio dogovor na sastanku, a oni sad traže ljudima geometre i orto-foto snimak. RUGIP besplatno ustupa orto-foto snimak i svu dokumentaciju vezanu za legalizaciju. Zakon je tu decidiran. Jedino što građani mogu platiti je taksa od pet maraka koja ide uz predaju dokumentacije i tu se završava sa plaćanjem” – ističu u resornom ministarstvu.
“Novosti” su se obratili Gradskoj upravi Banjaluke, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovore.
Takođe, problem oko plaćanja troškova prilikom ulaska u proces legalizacije nije primijećen ni u jednoj drugoj opštini i gradu Srpske. Širom RS građani normalno predaju dokumentaciju bez troškova od 300 maraka, dok u Banjaluci kompletiranje dokumentacije košta oko 300 maraka.
Zakon predvidio gratis postupak
Izmjene Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata predvidio je da lokalne zajednice po službenoj dužnosti prikupe podatke iz RUGIP-a, u vezi digitalnih planova, gdje se nalaze svi objekti izgrađeni prije 2013. godine. Dakle, Zakon je predvidio da građani nemaju troškova, odnosno da mogu legalizovati objekte besplatno, baš kako je i obećano.
Drsko
Sa službenicima u Gradskoj upravi Banjaluke građani često su se, kako kažu, suočavali sa drskim ponašanjem. Umjesto da građanima pomognu oni su komentarisali su “i šta se bunite platićete samo 300 KM, dok smo mi plaćali građevinsku dozvolu 12.000 KM”.
“Valjda su im građani sad krivi za to!” – ističu Banjalučani.