Turistička sezona propala: Korona virus zaustavio dolazak gostiju u grad
30.11.2020. | 16:57Korona virus skoro je u potpunosti zaustavio turizam u Banjaluci, kao i u ostatku RS i svijeta, a broj onih koji su ove godine i pored aktuelne epidemiološke situacije posjetili grad na Vrbasu je više nego prepolovljen.
To najbolje pokazuje zvanična statistika. Tako je u prvih sedam mjeseci evidentirano 17.409 dolaska ili 64 odsto manje nego u 2019. godini. U istom periodu lani je zabilježeno 47.801 dolazaka. Slični podaci su zabilježeni i kod noćenja; registrovano je 27.212 ili 65 odsto manje u odnosu na 2019. godinu, kada je evidentirano 76.910 noćenja.
Iz Turističke organizacije grada Banjaluka poručuju da su ovi rezultati nešto bolji s obzirom da su u računicu uključena prva dva mjeseca 2020. godine, odnosno period pred pojavu virusa korona.
“Tako je očekivati da će pad turističkog prometa procentualno biti veći do kraja 2020. godine, a najlošiji mjeseci do sada su bili april i maj, kada većina ugostiteljskih objekata nije ni radila”, kazali su u TOBL.
Naveli su da bi jedna od mjera, koja bi mogla ublažiti negativne posljedice pandemije, bila fokusiranje na turističke proizvode na otvorenom u prirodi, ruralnim i zaštićenim područijima, na planinama, nacionalnim parkovima i prirodnim rezervatima.
“Isto tako, Banjaluka se ove godine podijelila na mikro destinacije. Dakle, oživjeli smo tematski kulturno-istorijsko i prirodno nasljeđe. U okviru takvog razmišljanja realizovali smo i projekat besplatnih turističkih tura u gradu – Duhovi prošlosti, Dajak tura, Razvoj Banjaluke od XV do XIX veka, Biciklom kroz grad, Moderna arhitektura Banjaluke i Putevima religije”, naveli su u TOBL.
Kako bi se pomoglo oporavku ove oblasti iz TOBL poručuju da je potrebno razvijati partnertske, a ne konkurentske odnose između Srbije i BiH, te favorizovati ekonomski tzv. socijalni turizam.
“Sredstva koja su planirana za manifestacije koje nisu održane treba usmjeriti za pomoć turističkoj privredi, odlagati kapitalne investicije, te umjesto izgradnje novih, unaprijediti i inovirati tekuće, izgraditi povjerenje kod korisnika usluga, jer su potencijalni putnici potpuno izgubili povjerenje u sigurnost na destinaciji. Sve što budemo radili zavisiće od epidemioloških mjera a svjedoci smo da se svaki dan mijenja situacija. To je otežavajuća okolnost, ali se prilagođavamo situaciji i nadamo se boljem”, kazali su u TOBL.
Podsjetili su da Banjaluka ima ogroman turistički potencijal.
“Prirodni resurs od posebnog značaja je rijeka Vrbas, koja je pogodna za vodene sportove kao što su kajak, rafting i sportski ribolov. Specijalni čamac koji se može vidjeti samo na ovoj rijeci, dajak, daje Vrbasu posebnu privlačnost”, istakli su u TOBL.
Dodali su, da zbog velikog broja zelenih površina, parkova i aleja, Banjaluka nosi epitet grad zelenila.
“Nazivaju je i gradom mladih i sporta, a poznata je i po banjalučkom ćevapu, Nektar pivu, siru Trapistu, već pomenutnom specifičnom dajak čamcu. U Banjaluci možete doživjeti duh različitih kultura, koje su se preplitale na ovom prostoru, i posjetiti veliki broj kulturno-istorijskih spomenika, kao svjedoka različitih epoha i ljudskog stvaralaštva”, rekli su u TOBL, piše Srpskainfo.
Rekordna godina
Iz TOBL poručuju da je 2019. bila rekordna kada je u pitanju dolazak turista.
“Zabilježeno je oko 86.000 dolazaka i između 130.000 i 140.000 noćenja. U odnosu na godinu prije to je rast do 15 odsto”, kazali su u TOBL.