U Domu penzionera Banjaluka zaražena trećina korisnika, 12 na liječenju

22.12.2020. | 07:40

U Domu penzionera Banjaluka se u izolaciji zbog korona virusa nalazi 31 korisnik, dok je na bolničkom liječenju 12 osoba.

Jedan devedesetogodišnji stanar je preminuo u UKC. On je pored covida -19 imao i druga hronična oboljenja, potvrdili su juče za Srpskainfo u ovoj ustanovi.

– Za korisnike na liječenju se može reći da su relativno stabilnog stanja, a razlog za optimizam nam daje činjenica da su do sada sa bolničkog liječenja otpuštene dvije osobe. Svi korisnici u izolaciji su trenutno stabilnog stanja. Ipak, imajući u vidu da se radi o osobama starije životne dobi, njihovo stanje se pažljivo posmatra i u slučaju bilo kakvog pogoršanja biće kontaktirane nadležne medicinske službe – rekli su u Domu penzionera.

Testiranja su prošle sedmice pokazala da je u Domu zaraženo 48 korisnika, što je skoro trećina.

Od virusa korona oboljelo je bilo i sedam radnika. Saznanje da je u Domu buknula zaraza zabrinulo je javnost, a zvaničnu informaciju o epidemiološkoj situaciji, ova ustanova saopštila je tek nakon novinarskih upita.

Prvi oboljeli od virusa korona u Domu registrovan je 27. novembra. Od tada je, nažalost, preminulo šest korisnika pozitivnih na virus koji su bili i hronični bolesnici.

– Trenutno imamo šest radnika pozitivnih na korona virus i jednog u izolaciji zbog kontakta sa zaraženom osobom. U posljednjem testiranju imali smo jednog novozaraženog, ali ono što je dobro je da imamo i tri oporavljena radnika. Čekamo rezultate retestiranja još jednog radnika za kojeg očekujemo da bi mogao izaći iz izolacije. Svi zaraženi radnici imaju lakše simptome – rekli su iz banjalučkog Doma penzionera.

Funkcionisanje Doma, napominju, odvija se u otežanim uslovima, ali zahvaljujući velikoj angažovanosti svih zaposlenih, funkcionišu svi sistemi i službe. Očekuju da će se uskoro situacija dodatno stabilizovati.

Službe Doma zdravlja, Instituta za javno zdravstvo RS, kao i Republička Inspekcija kontrolisali su prošle sedmice situaciju u Domu penzionera Banjaluka.

– Za sad smo dobili zapisnik Zdravstvene inspekcije i u njemu nisu uočene nepravilnosti u sprovođenju mjera- rekli su iz ove ustanove za stare.

Higijensko-epidemiološka služba Dom zdravlja Banjaluka testirala je 155 korisnika i 53 radnika Doma penzionera.

Kontrole

Zbog velikog broja zaraženih, i službe Doma zdravlja Banjaluka i Instituta za javno zdravstvo RS kontrolisale su prošle sedmice situaciju u ovoj ustanovi. Pokušali smo provjeriti šta su zdravstvene ekipe utvrdile na terenu, šta piše u Izvještaju o epidemiološkoj situaciji, međutim institucije lopticu prebacuju jedni drugima ne otkrivajući detalje.

Iz Dom zdravlja poručili su da se za informaciju o Izvještaju obratimo Institutu, a oni pak da kontaktiramo Dom zdravlja koji je sačinio taj dokument, uz poruku da je Izvještaj upućen Ministarstvu zdravlja RS.

Iz Ministarstva zdravlja, na upit Srpskainfo, poručuju da epidemiološki nadzor obavlja nadležni dom zdravlja u saradnji sa Institutom za javno zdravstvo RS, uz napomenu još da Dom penzionera Banjaluka nije ustanova socijalne zaštite u nadležnosti tog Ministarstva.

Odgovaraju da su o epidemiološkoj situaciji u Domu penzionera Banjaluka informisani kroz redovan rad Stručno-operativnog tima tog ministarstva, u okvirima svojih nadležnosti.

Sa druge strane, u Ministartsvu rada i boračko-invalidske zaštite RS koje jeste nadležno za Dom penzionera u Banjaluci, kratko su rekli da nisu dobili izvještaj nadzornih organa u Domu, te da se za informacije obratimo njima.

Odogvor smo potražili i od Republičke zdravstvene inspekcije koja je takođe kontrolisala provođenje propisanih preventivnih mjera zaštite od širenja virusa korona.

Za Srpskainfo kažu da je Dom preduzeo preventivne mjere: korišćenje lične zaštitne opreme, dezinfekciju prostora, organizacije rada u objektu, udaljavanja iz službe zaposlenih kod kojih se pojavi sumnja na prisustvo virusa korona, smještaj korisnika sa sumnjom na COVID-19 ili potvrdom u odvojene prostorije, te ograničavanje broj kontakata između lica.

Utvrđeno je da je na ulazu u objekat postavljena barijera za dezinfekciju obuće, sredstvo za dezinfekciju ruku i zaštitne kaljače za obuću.

Na ulazu se nalazi i obavještenje o zabrani posjeta od 2. decembra, od kada je ograničeno i kretanje korisnika.

Hranu korisnicima u sobe dostavlja osoblje koje koristi ličnu zaštitnu opremu. Kuvari nemaju direktni kontakt sa korisnicama. Medicinski tehničari i njegovatelji rade u smjenama i svi koriste ličnu zaštitnu opremu.

Od početka vanredne situacije jedan dio zgrade fizički je odvojen vratima za izolacioni blok. Iz razloga jer broj pozitivnih korisnika prevazilazi kapacitet izolacionog bloka, ostali pozitivni korisnici su grupisani u odvojenim sobama.

– Dezinfekciju prostorija rade higijeničari i radnici Doma. Subjekat nadzora u ovom periodu obavlja svakodnevnu dezinfekciju, i tri puta sedmično pojačanu dezinfekciju svih prostorija u Domu, o čemu postoji pisana evidencija. Zbrinjavanje infektivnog otpada obavlja ovlaštena firma o čemu je predočen ugovor. U slučajevima kada je neko od korisnika pozitivan na virus korona, on se izoluje u posebne prostorije, a kada je riječ o zaposlenima. oni se udaljavaju iz radnog procesa, te u skladu sa preporukama zdravstvenih radnika upućuju na dalje liječenje – navode iz Inspekcije.

VIRUS DOŠAO PREKO RADNIKA

Na konferenciji za medije održanoj proteklog petka, direktor Instituta Branislav Zeljković izjavio je kako je ustanovljeno da je virus u Dom došao preko radnika, te da se dalje širio.

– Ni IZJZ RS, ni banjalučki Dom zdravlja nisu nadležni za utvrđivanje ko je odgovoran, niti za izricanje sankcija. Naše je da ustanovimo objektivno stanje, dostavimo nadležnom ministarstvu, a Inspektorat RS će dalje preduzeti određene mjere u pogledu eventualnih sankcija ili utvrđivanja odgovornosti – izjavio je Zeljković.
Izvještaj o epidemiološkoj situaciji u Domu penzionera u Banjaluci, kako je rečeno, proslijeđen je Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.