U džepu ostane i do 10.000 maraka: Banjalučki konobari masovno odlaze na hrvatsko primorje
30.03.2022. | 07:27Veća plata, bolji uslovi i nekoliko hiljada maraka koje ostanu u džepu nakon sezone, razlozi su zbog kojih konobari skoro svakog ljeta iz Banjaluke „bježe“ na primorje.
Računica kaže da se tokom sezone, za četiri radna mjeseca, može uštedjeti i do osam hiljada maraka, pa i više, što je kod nas, kažu za BL portal već iskusni konobari, nemoguća misija. Zato će i Darko Šarenac ovog proljeća i ljeta raditi u Dubrovniku.
„Na odlazak u Dubrovnik sam se odlučio iz ekonomskih razloga i sigurnosti kompanije u kojoj ću raditi. Veća je plata, plaćen prekovremeni rad, a tu je i trinaesta plata“, izračunao je Darko.
Prosječna plata naših konobara u Hrvatskoj je od hiljadu do hiljadu i dvjesta evra, u zavisnosti od poslodavca. Takođe, brojni poslodavci dodatno plaćaju prekovremeni rad koji se isplaćuje tokom zimskih mjeseci, trinaestu platu, a radnicima su smještaj i hrana uglavnom obezbjeđeni, što je, takođe, velika stavka.
Darko objašnjava da sama plata kod nas i nije toliki problem, već to što se ona često daje u „koverti“, dok se na bankovni račun uplaćuje minimalac, što u Hrvatskoj nije slučaj. Uslovi na hrvatskom primorju su, kaže Darko, u posljednjih nekoliko godina sve bolji, jer su i njihovi radnici masovno „pobjegli“ u Njemačku.
Sa prosječnom konobarskom platom od hiljadu maraka ne možemo zadržati radnike, priznaju i u Udruženju poslodavaca turizma i ugostiteljstva Republike Srpske “HORECA”. Dobrog konobara je, kažu, sve teže naći.
„Teško ih je pronaći, a još teže zadržati. Mislim da sa našim platama i uslovima ne možemo da se borimo protiv masovnog odlaska“, kaže za BL portal Zlatan Tatić iz “HORECA-e”.
Dobri uslovi godinama su mamili i Banjalučanina Bojana Komljenovića koji je nekoliko prethodnih sezona proveo na sezonskom radu u Hrvatskoj. U zavisnosti od broja radnih sati, može se, kaže, uštedjeti dosta novca, iako priznaje da se radi više nego u Banjaluci, ali se ove godine oženio i odlučio da ostane kod kuće.
Naši konobari kažu da se, osim finansijskih razloga, na odlazak odlučuju i zbog sve veće otvorenosti prema radnicima iz BiH. Na jadranskoj obali ih je sve više, pa se gubi osjećaj odlaska u nepoznato, jer ćete gotovo svugdje naletjeti na nekog „svog“.
Kažu da na primorju sreću traži i dosta Zagrepčana koje privlače uslovi rada, prije svega plaćen smještaj i hrana. Kad ovi bonusi nešto znače i građanima Evropske unije, možete misliti koliko znače radnicima iz Bosne i Hercegovine, zaključuju konobari.
O situaciji u domaćem ugostiteljstvu govori i podatak da je Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske zanimanja kuvar i konobar u ovoj školskoj godini proglasilo deficitarnim.
Srđan Banović, BL portal