U padu trend promjene imena ili prezimena u Banjaluci

06.07.2021. | 07:46

Ukupno 36 građana Banjaluke se u prvoj polovini ove godine odlučilo na promjenu imena ili prezimena, s tim da se više žena odlučilo na ovaj korak, što pokazuju i podaci iz Odjeljenja za opštu upravu, a pokazuju i da je u poređenju na ranije godine promjena ličnih podataka u padu.

Kako za “Nezavisne novine” ističu iz ovog odjeljenja, ovogodišnji zahtjevi se uglavnom odnose na promjenu prezimena nakon prestanka braka i nakon isteka zakonskog roka u okviru kojeg su vraćanje prezimena mogli izvršiti na jednostavniji način, davanjem izjave na zapisnik pred matičarem koji vodi knjigu rođenih.

“Od 1. januara do 31. juna 23 postupka za promjenu pokrenule su žene, uglavnom za promjenu prezimena, a 11 zahtjeva muškarci. Bio je jedan zahtjev za promjenu kompletnog ličnog imena, a ostali za promjenu ili imena ili prezimena”, navode iz Odjeljenja za opštu upravu.

Dodaju da muškarci inače češće sprovode postupke koji se odnose na promjenu kompletnog ličnog imena, što znači i imena i prezimena, mada to ne znači da se, kako navode, i u toj kategoriji lica ne pojavljuju oni koji podnose zahtjev za promjenu samo prezimena ili zahtjev za promjenu imena.

“Dva postupka pokrenuli su roditelji za promjenu imena maloljetnoj djeci, s tim da je jednom promijenjeno ime određeno po rođenju, a u drugom slučaju je dodano još jedno prezime”, saopštili su iz ovog odjeljenja, navode “Nezavisne novine“.

Prema ovim podacima, a s obzirom na to da je 2019. godine usvojen novi Zakonom o ličnom imenu, zabilježen je pad zainteresovanosti građana za promjenu imena.

Ovim zakonom pooštreni su kriterijumi i uslovi za promjenu ličnog imena i prezimena, te tako osobe koje nakon razvoda žele da vrate svoje prezime to mogu jednostavno učiniti u roku od godinu dana, a ako to ne urade u predviđenom roku, dužne su dostaviti mnogo više dokaza nego ranije.

“Za taj postupak neophodno je obezbijediti dokaze iz više institucija, zbog čega se građanima ovaj postupak čini komplikovanim”, kazali su iz ovog odjeljenja.

Ističu da poteškoće u postupku promjene mogu imati lica koja su imala kaznene osude dok pribave kompletnu dokumentaciju kojom će dokazati da je kazna izvršena i da su prestale pravne posljedice osude.

Podsjećamo, tokom 2019. godine na promjenu imena su se odlučile 104 osobe, dok su se 2018. godine čak 121 osobe odlučile na promjenu imena.

Ranije su iz ovog odjeljenja kazali da su neki od razloga zašto građani mijenjaju imena jednostavnija upotreba imena i prezimena u inostranstvu.