Učenike niko ne pita imaju li: Oprema za medicinsku praksu u Banjaluci preko leđa roditelja
05.04.2022. | 07:34Učenici banjalučke Medicinske škole prošle sedmice su krenuli na praksu u zdravstvene ustanove, pa je njihove roditelje dočekao novi trošak – kupovina opreme. Ono što je đacima na praksi potrebno, košta oko 150 KM, što, priznaju neki, nije baš mali izdatak.
Dijana Bošnjak, majka učenice Medicinske škole u Banjaluci vjeruje da to svim roditeljima utiče na budžet, a njoj posebno, jer je nezaposlena.
“Vidite kakvo nam je stanje… Najstarije dijete već je otišlo u Njemačku, najmlađi sin je isto izrazio želju da ode. Šta da kažem na sve to,” komentariše Dijana.
Ni učenicima ovaj trošak nije pao lako, koliko god da se raduju praksi u zdravstvenim ustanovama.
“Za nas i porodicu to jeste neplaniran trošak. Pri tome, u školi imamo putnike, učenike koji stanuju privatno i svakako da nikom nije lako tek tako za ovo izdvojiti novac. Nekima je to malo, a nekima previse”, kaže za BL portal učenica Medicinske škole, koja je željela da ostane anonimna.
Direktor Medicinske škole u Banjaluci, Mirko Jović, objašnjava da škola nikad nije snosila troškove opreme za učeničku praksu. Što se te opreme tiče, đacima su potrebni mantil, pantalone, majica, klompe i sanitarna knjižica.
„To bi trebalo sad sabrati, mantil je oko 50 maraka, isto toliko i pantalone, majica može biti i pet maraka. Sanitarna sa popustom od 20 odsto se plaća 40 KM,“ nabraja direktor škole i naglašava da nikada nije bilo riječi o tome da neki učenik to ne može da priušti.
Jović podsjeća da učenici plaćaju upisninu od 50 KM, kao i u svakoj drugoj školi, a taj novac se koristi za druge stvari.
Roditeljima puno ne pomaže ni odgovor nadležnih institucija. Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti banjalučke Gradske uprave poručuju da su i oni dobili iste podatke od direktora i napominju da se izvođenje praktične nastave u zdravstvenim ustanovama ne naplaćuje. Navode da im se roditelji dosad nisu obraćali za pomoć.
„Grad Banja Luka obezbjeđuje sredstva u budžetu Grada i putem Odjeljenja za društvene djelatnosti, a u skladu sa Pravilnikom, dodjeljuje jednokratne novčane pomoći onim učenicima i studentima kojima je podrška za školovanje potrebna i koji dolaze iz socijalno ugroženih porodica, kao i učenicima i studentima za stručno usavršavanje i učešće na naučnim skupovima i međunarodnim takmičenjima“, navode iz Odjeljenja za društvene djelatnosti za BL portal.
Takođe ističu da je Gradska uprava krajem prošle godine odobrila 25.000 KM za opremanje kabineta u Medicinskoj školi.
I iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske navode da do sad nisu imali incijativu roditelja u vezi sa nabavkom opreme za praktičnu nastavu.
,,Učenici Medicinske škole praktičnu nastavu pohađaju u školskim kabinetima i na Univerzitetsko-kliničkom centru Banja Luka, a lokalna zajednica obezbjeđuje sredstva potrebna za praktičnu nastavu u školi“, navode iz Ministarstva.
Željka Pavlović, BL portal