Ugostitelji u Banjaluci na mukama: Jadran i kruzeri odvode konobare tokom ljeta
17.04.2022. | 20:19Banjalučki ugostitelji ostaju bez konobara. Po nekoliko njih za dan daje otkaze u banjalučkim kaficima i restoranima i odlaze da rade preko ljeta na Jadran ili na kruzere.
Vlajko Berić, konobar iz Banjaluke, za nekoliko dana seli se u Medulin u Istri. Tamo ostaje do polovine oktobra.
“Prvi razlog je naravno zarada. Svi mi idemo tamo zbog veće zarade, a drugi razlog je iskreno zato što možemo steći još dosta veće isksutvo nego koje se pruža ovdje u gradu na Vrbasu. Ja konkretno sam dobio jako dobru ponudu jer sam 11 godina aktivno u ovom poslu. Tako da sam s tom ponudomi više nego zadovoljan. Što se tiče tih cifri one se sigurno kreću od 1.200 evra pa čak i do 2.200 evra”, kaže Vlajko Berić, konobar.
Da je došlo “pet do 12” priznaju i poslodavci u ugostiteljstvu. Stjerani su uz zid i kažu, pod hitno moraju da mjenjaju uslove rada svojih zaposlenih.
“Radnici moraju imati mnogo bolje uslove vezano za priamnaj za sve one uslove rada, inače nećemo imati s kim raditi i neće imati ko za nas raditi. Pozivam sve poslodavce ajde recimo da malo razmisle na koji način bi radnici trebali ostati kod njih u firmama a s druge strane kako privući nove radnike”, kaže Dalibor Šajić, predsjednik Udruženja “Horeka”, prenosi ATV.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić je rekao da je da se turizam brzo razvija.
“Turizam je jedna od grana privrede koja je u posljednje vrijeme ima izuzetno dinamičan razvoj i naravno da su privrednici iz ovoga sektora privrede veoma zainteresovani da u budućem periodu organizuju radnu snagu i onu koja nedostaje i naravno nove profile zanimanja koje turizam zahtjeva u ovom trenutku”, kaže Ćorić.
Pitanje je da li su poslodavci zakasnili, odnosno hoće li imati kome ponuditi veće plate i bolje uslove. Konobari kažu da se na banjalučke poslodavce kod kojih je radio ne može požaliti, ali da svi oni moraju cijeniti znanje i iskustvo.
“Smatram da se tu treba povući jedna paralela i gledati koliko ko ima znanja. Generalno da li je konobar školovan ili je to konobar koji tek ulazi u zanat i uči taj zanat. Tako da se tu vrlo jasno treba povući paralela šta zanči restoranski konobar, a šta znači konobar koji radi u kafićima gdje se služe topli napici i osvježavajuća pića”, kaže Berić.
I u Ministarstvu trgovine i turizma su svjesni da će morati, zajedno sa poslodavcima poraditi na kvalitetnom osposobljavanju zaposlenih u turizmu, ali i prekvalifikacijama iz drugih sektora.
“Nedostaje nam i obučenog i kvalifikovanog kadra i u narednom periodu ćemo zaista posvetiti dodatnu pažnju kroz brojne i saradnju sa privrednom zajednicom, ali i sa našim fakultetima i srednjim školama, na podizanju i svijesti o potrebi postojanja ovog kadra a naravno i o poboljšanju statusa radnika zaposlenih u ugostiteljstvu i turizmu”, kaže Suzana Gašić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Zanimanja konobar i kuvar u banjalučkoj Ugostiteljsko-trgovinsko-turističkoj školi stavljena su na listu deficitarnih.
Za učenike koji upisuju prvi razred srednjih škola, a odluče se za deficitarna zanimanja, obezbijeđena je mjesečna stipendija u iznosu od 100 maraka i imaju obezbijeđen prevoz.