Upravljanje dokumentima bez papirologije: Banjaluka uvodi moderne elektronske servise
24.10.2022. | 09:50Grad Banja Luka je započeo sa implementacijom projekta uvođenja modernih elektronskih servisa u sklopu ostvarivanja ciljeva eUprave, kako interne digitalne transformacije,, tako i uspostavljanja novih elektronskih servisa prema građanima i privredi, saopšteno je iz Gradske uprave.
Riječ je o PIPLS projektu, kojeg primarno finansira Švedska, a sufinansira i implementira UNDP u saradnji sa partnerskim jedinicama lokalne samouprave.
Kako je pojasnila savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti, Milada Šukalo, aktuelna gradska administracija se odavno opredijelila da digitalizuje svoje usluge, a sada ovaj projekat kreće u realizaciju.
“Nama je digitalizacija oduvijek bila jedan od prioriteta. Mi smo u proteklkom periodu intezivno radili na traženju donatora koji bi podržali jedan ovakav značajan projekat i imali smo sreću da smo kroz projekat PIPLS/TAF, koji realizuje UNDP, aplicirali i uspjeli da dobijemo finansijska sredstrva za projekat, koji u sebi sadrži i kompomentu koja se odnosi na elektronsko upravljanje dokumentima unutar Gradske uprave, bez papirologije”, pojasnila je savjetnica Šukalo.
Poručila je kako gradska administracija detaljno analizira sve ono što je dosada urađeno, te da je cilj da se svi softveri uvežu u jedan kompaktan sistem.
“Želimo da svim našim građanima omogućimo da sve usluge gradske administracije dobiju kroz digitalne resurse. Značajno je naglasiti da je ovo tek prva faza projekta, u kojoj stvaramo temelje jedne ozbiljne digitalne transformacije”, poručila je ona.
Iskoristila je priliku da zahvali donatorima, te konsultantu koji je radio na pripremi samog projektnog zadatka.
Konsultant angažovan od strane UNDP na projektu uspostavljanja digitalne transformacije u Gradu Banjoj Luci, Aleksandar Mastilović, poručio je da je implementacijska faza uvođenja modernih elektronskih servisa, kako dio i interne digitalne transformacije, tako i eksterne digitalne transformacije, a dalje će se kroz uspostavljanje novih elektronskih servisa prema građanima i privredi pokazati da je od velikog značaja za lokalnu zajednicu i vidljivo unapređenje kvaliteta usluga javne uprave.
“Osnovni cilj ovog projekta jeste da Grad Banja Luka, kao organ uprave, bude sposoban da odgovori na agilan način na sve ubrzaniji tempo života ali i povećan obim potreba za uslugama, kako fizičkim licima, odnosno građanima, tako i privrednim subjektima, koji zahtijevaju servise visokog kvaliteta”, rekao je on.
Poručio je kako je Grad prepoznao trendove, te je u saradnji sa međunarodnim organizacijama, ali i uz svoje resurse i podršku svojih zaposlenih, započeo nekoliko ključnih projekata.
“Grad Banja Luka se priprema da u narednom periodu omogući postavljanje veb servisa, koji bi trebalo da budu dostupni na zvaničnoj interenet stranici Grada, pomoću kojih će građani i privreda moći da komuniciraju i na formalan način sa upravom, naravno uz primjenu elektronskih potpisa i pečata, te da podnose zahtjeve i da na taj način zaprimaju rješenja, odluke, mišljenja, da prate u realnom vremenu statuse svojih predmeta i fazu rješavanja. Na taj način će se uspostaviti jedan novi nivo dvosmjerne komunikacije između uprave i građana, što je od velikog značaja”, rekao je Mastilović.
Dodao je kako ciljeva ima nekoliko, a efekt koji će se osjetiti u samom gradu jeste značajno ubrzavanje procesa i olakšavanje rada zaposlenik.
“Mnogi procesi koji zahtijevaju manuelni rad, kao što su prekucavanje, prepisivanje istih podataka i informacija, biće zamijenjeni. Oni će biti automatizovani, a podaci koji se jednom prikupe biće dijeljeni, te zahvaljujući tome neće biti potrebe da se isti ponovo prikupljaju”, naglasio je konsultant na projektu, te dodao da će upravo ovo pomoći najviše prilikom dvosmjerne komunikacije, na zadovoljstvo svih.