Uspjeh tima banjalučkog UKC-a: Operisan pacijent sa drugačijom građom arterije
23.08.2023. | 13:02Hirurški tim Klinike za vaskularnu hirurgiju je izveo veoma složen zahvat tj. endarterektomiju karotidne arterije. Operacija je izvedena kod pacijenta sa izuzetno rijetkom anatomskom varijacijom karotidne arterije (neformirana bifurkacija glavne karotidne arterije). To znači da je taj krvni sud drugačije građe (grananja) i toka u poređenju sa uobičajenom anatomijom krvnog suda, saopšteno je iz Službe za informisanje Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka.
Operativni zahvat je bio komplikovan, dugotrajan, i pored postojećih prepreka, ipak povoljnog ishoda. Sa ovom operacijom poboljšava se dotok krvi u mozak i sprječava razvoj moždanog udara. Pacijent se žalio na vrtoglavice i prolazne krize svijesti, a ove opisane tegobe nakon operacije više nisu bile prisutne.
Ovaj slučaj ukazuje da bi ključni uzrok u nastanku i razvoju ove bolesti trebali tražiti u građi krvnog suda, odnosno u prisustvu specifičnih “glomus ćelija” ili nekih drugih lokalnih faktora.
Na osnovu raspoložive literature trenutni broj opisanih i dobro dokumentovnih gore navedenih slučajeva u svijetu je tek šest. Ukoliko se uzmu u razmatranje i slučajevi koji nisu zahtjevali operativni zahvat ili stenting karotidne arterije (pacijenti sa udruženim teškim bolestima, rutinski pregledi i slično) broj opisanih slučajeva raste na jedanaest.
Prema riječima generalnog direktora UKC Srpske prof.dr Vlade Đajića godišnje se u UKC Republike Srpske se uradi 250 do 300 karotidnih endartektomija.
„Zahvaljujući velikom broju urađenih operacija UKC Republike Srpske se može smatrati regionalnim centrom u liječenju karotidne bolesti. Kod manjeg broja pacijenata indikovan je stenting karotidne arterije, koji se sa odličnim uspjehom radi u našoj ustanovi od strane interventih radiologa. U liječenju pacijenta sa karotidnom bolesti učestvuje medicinsko osoblje Klinike za vaskularnu hirurgiju, Klinike za neurologiju, Zavoda za kliničku radiologiju i Klinike za anesteziju i intezivno liječenje“, rekao je Đajić.
Tim koji je izveo ovaj zahvat: dr Slaviša Milanović – operater, prim. dr sc. med. Dragan Milošević – anesteziolog, dr Bobar Momir – prvi asistent, dr Igor Lovrić – drugi asistent, Sanela Grkinjić Bajić – anestetičar, Anja Dobraš – instrumentar.