Uspješna misija banjalučkog Centra “Zaštiti me”: U novoj pekari đaci prave svježa peciva
03.10.2021. | 18:15Centar “Zaštiti me” je pomoću ASIQ projekta nabavio potrebnu opremu i za pekaru, koja je unaprijedila vaspitno-obrazovni proces učenika, kao i praktičnu nastavu, a u kojoj odnedavno učenici pripremaju svježa peciva za svoje potrebe.
U pekari se obavlja praktična nastava za učenike prvih razreda, dok se za učenike drugih i trećih razreda obavlja stručno-teoretska nastava, kako bi se djeci bolje objasnile mašine i sam proces proizvodnje.
Prema riječima Zorice Kuzmanović Vasilić, direktorice Centra “Zaštiti me”, ovim projektom su nabavljeni vektarica, djelilica i sve neophodne mašine koje zahtijeva današnja savremena pekara.
“Mi smo se bazirali na proizvodnju peciva, raznih slaktiša, kroasana, mafina i kifli koje su potrebne za naše učenike. S obzirom na to da učenici pored tri glavna obroka imaju i užine, oni na ovaj način uživaju u pecivima”, rekla je za “Nezavisne” Kuzmanović Vasilić.
Kako kaže, trenutno su u pregovorima s resornim ministarstvom da se peciva iz njihove pekare dostavljaju u Dom “Rada Vranješević” i Centru za rehabilitaciju sluha i govora.
“Biće organizovan zajednički sastanak kako bi svi naši korisnici uživali u predivnim pecivima”, istakla je Kuzmanović Vasilićeva.
Kako kaže, projekat “Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju”, skraćeno ASIQ, sufininsirala su dva fonda Evropske unije te mu je ukupna vrijednost 575.122 evra.
Od tih sredstava, ističe ona, Centru je dodijeljeno 115.475 evra.
“Od opreme su nabavljene mašine potrebne za praktičnu nastavu naših agroproizvođača, oprema za senzornu sobu, smart ekrani za učenike, minibus dovoljan za prevoz svih učenika, kao i vešeraj koji je veoma bitan za funkcionisanje u internatu”, rekla je Kuzmanović Vasilićeva. Pretvorili su krojačku učionicu u učionicu za asistivne tehnologije, opremili je, a našli su i mjesto za multifunkcionalni pametni ekran pomoću kojeg će se uvesti nove mogućnosti u nastavi.
Takođe, medicinska oprema koja je nabavljena kroz ASIQ projekat je u upotrebi, a kako navodi, profesori su zadovoljni i smatraju da će se pomoću ove opreme mnogo olakšati njihov i učenički rad u toku nastave.
Prema njenim riječima, škola je otvorena 24 časa sedam dana u sedmici i nema dana da zaključa svoja vrata.
“Mi smo jedna velika porodica. Veoma skladno funkcionišemo s puno ljubavi i pažnje prema djeci”, zaključila je Kuzmanović Vasilićeva. Centar je zeleno svjetlo za ostvarenje ASIQ-a dobio u decembru 2019. godine te je kroz realizaciju ovog projekta nabavljena mnogobrojna oprema.
Implementacija projekta je počela 1. jula 2020. i trajaće do 31. decembra ove godine, a vodeći partner u sprovođenju ovog projekta, koji se finansira kroz EU Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – BiH – Crna Gora, je Gradska razvojna agencija.