Velika olakšica za privrednike iz Srpske: U Banjaluci otvoren info centar Instututa za standardizaciju Srbije FOTO
11.12.2024. | 14:38U prostorijama Republičkog zavoda za standardizaciju i metrologiju Republike Srpske u Banjaluci danas je otvoren info centar u kojem će privrednici iz Srpske i predstavnici domaćih institucija imati mogućnost pristupa bazi podataka Instituta za standardizaciju Srbije.
Svi zainteresovani u toku radnog vremena Zavoda moći će u info centru da besplatno pregledaju dokumente sa međunarodnim i evropskim standardima koje je na srpski jezik preveo Institut za standardizaciju Srbije.
Otvaranje info centra rezultat je višegodišnje saradnje dvije institucije kako bi se domaćim privrednicima olakšao pristup standardima prevedenim na srpski jezik. Ovo naknadno omogućava lakši protok robe i kapitala, a domaćim privrednicima štedi i novac, jer će od sutra lično moći pogledati neki standard iz baze podataka Instituta za standardizaciju Srbije, prije nego što se odluče da ih kupe.
„Konkretna primjena standarda može se objasniti na primjeru, evo recimo neki privrednik odluči da otvori fabriku i da proizvodi neki proizvod. On kreće od toga gdje će ga prodati i šta taj proizvod mora zadovoljiti da bi se mogao prodavati. Najčešće se to zasniva na zadovoljavanju određenih standarda, da bi svoj proizvod mogao prodavati na raznim tržištima. Znači definitivno kreiranje proizvoda i uslova proizvodnje zasnovano je na standardima, nabavka mašina takođe, sve je standardizovano“, objašnjava za BL portal Nataša Žugić direktor Republičkog zavoda za standardizaciju u metrologiju.
Kako bi svim zainteresovanim subjektima približila važnost standarda, ona podsjeća na primjer Instituta za standardizaciju nekadašnje Jugoslavije.
„Nekada je to bilo u bivšoj Jugoslaviji, kada je nešto obavezno i standardizovano, govorilo se to je po JUS-u. To znači da se svuda koristi isti proizvod sa istim dimenzijama, recimo kada danas kažemo “ključ 12” svi znaju šta je “ključ 12” ili recimo punjači za telefon svugdje na svijetu su isti jer su standardizovani“, objašnjava ona.
Standardizacija i kreiranje standarda prvi su uslov globalizacije, a ideja je da na globalnom nivou važi jedan standard za cijeli svijet kako bi se omogućilo lakši protok robe i kapitala.
„Standardi se od nadležnih međunarnodnih institucija po prethodno utvrđenom propisu donose na međunarodnom ili evropskom nivou, nakon toga ih preuzimaju i prevode nadležne institucije pojedinačnih država, koje ih prevode kako bi omogućile lakši pristup svojim klijentima“, objašnjava Žugić.
Međunarodne i evropske standarde, sa razvijenom mrežom eksperata, u Srbiji preuzima u prevodi Institut za standardizaciju, a vršilac dužnosti direktora Tatjana Bojanić, koja je danas lično prisustvovala otvaranju info centra u Banjaluci ističe zadovoljstvo ostvarenim nivoom saradnje sa domaćinima.
„Ovaj sporazum ne podrazumijeva da klijenti iz Srpske imaju uvid samo u trenutnu bazu podataka i postojeće prevedene standarde. Sporazum podrazumijeva i da će svim klijentima biti dostupno i sve što se bude naknadno prevodilo. Ovo će doprinijeti povezivanju privrednika“, ističe Bojanićeva za BL portal.
Sagovornici naglašavaju da svi zainteresovani mogu da dođu u info centar koji se nalazi u prostorijama Zavoda, u Ulici Radoja Domanovića 2B i lično čitaju prevedene standarde. Ističu i da slikanje i kopiranje nije dozvoljeno jer je materijal zaštićen autorskim pravima. Takođe, oni koji se odluče na kupovinu standarda, kupuju ih direktno od institucije koja ga je prevela, odnosno od Instituta za standardizaciju Srbije.
Srđan Banović, BL portal