Veliko bravo! Zlatna medalja za kuvare iz banjalučkog Daun sindrom centra
19.02.2021. | 15:38Šest kuvara iz Daun sindrom centra osvojilo je prvo mjesto u pravljenju božićnih peciva u kategoriji studenata na 14. međunarodnom omladinskom gastronomskom festivalu u Moskvi, koji se održavao online.
Osim njih, priznanje su od Vlade Moskve dobili Zoran Jelić, direktor Daun sindrom centra, kao podršku za rad i rehabilitaciju osoba sa Daunovim sindromom, i David Jelić, učenik četvrtog razreda gimnazije za najbolju video-prezentaciju.
Kako kaže Jelić, kuvari iz Daun sindrom centra su presrećni zbog osvojene nagrade.
“Nemoguće je riječima opisati koliko su ovi mladi kuvari srećni i ponosni zbog osvojenog prvog mjesta. Od sada, skraćenica DS u nazivu naše ustanove će umjesto dosadašnjeg značenja dobiti i novo – djeca sunca”, kazao je Jelić. Organizatori festivala su im, prema njegovim riječima, nakon što su se prijavili na festival, rekli da će im uručiti simboličnu nagradu zbog učešća.
“Žiri festivala je ostao zatečen kvalitetnim radom, receptom i pripremom peciva koje su priredili naši kuvari i prosto nisu mogli da povjeruju da su to osobe sa Daunovim sindromom”, naglašava Jelić. Nakon toga je žiri, navodi on, odlučio da ih tretira kao i sve ostale učesnike, bez ikakvih benificija u odnosu na ostale.
“Na kraju, kad je došlo vrijeme za proglašenje pobjednika, jednoglasno su odlučili da smo mi pobjednici u kategoriji božićnih peciva”, dodaje Jelić. Ono što je posebno važno za njih, kako kaže Jelić, je to što su ih kontaktirale i druge organizacije iz Moskve koje se bave sličnim manifestacijama.
“DSC je pozvan u Moskvu na veliki Vaskršnji festival i predložili su da uspostavimo online radionice, koje su vezane za kuvarske delicije i običaje Rusije i Republike Srpske, na kojima bismo mi njima predstavili naše recepte, a oni nama svoje”, rekao je Jelić. On se nada da će ih, nakon ovoga, institucije finansijski podržati.
“Ja radim sam s ovim mladim osobama, a potrebno je još stručnog osoblja koje bi mi pomoglo pri radu i rehabilitaciji osoba s Daunovim sindromo, za šta nam je potrebna finansijska podrška”, zaključuje Jelić. Dodaje da su osobe sa DS na ovom međunarodnom festivalu predstavljale Republiku Srpsku, pri tom donoseći zlato i pokazujući da i oni mogu biti dio društvene zajednice kao ravnopravni članovi.
Ovaj festival organizuju Fondacija za očuvanje pravoslavnih običaja, Udruženje kuvara i pekara cijele Rusije, Moskovska patrijaršija i grad Moskva. Kuvari iz Daun sindrom centra Banjaluka su bili jedini takmičari osobe sa smetnjama u razvoju koji su učestvovali na ovom festivalu, pišu Nezavisne.