Za auto uvijek ima para: Ovo su banjalučke cijene “polovnjaka”

16.04.2022. | 07:34

Ukoliko danas planirate kupiti polovni automobil u Banjaluci, za isti model sa identičnom pređenom kilometražom trebaće vam od 15 do 30 odsto više para nego prije dvije godine.

Dragan Ilibašić, direktor auto placa „Das Auto“ za BL portal priznaje da su u prosjeku prije korona krize i ovogodišnje inflacije polovni automobili bili nekoliko hiljada maraka jeftiniji.

„Automobil koji je prije dvije godine koštao desetak hiljada, danas košta 11.500 do 12 hiljada maraka“, kaže Ilibašić.

Koliko su polovna auta pokupjela, vidljivo je i na oglasima za prodaju.

Jedan od mnogobrojnih primjera je model Peugeot 208, proizveden 2015. godine sa otprilike 130.000 pređenih kilometara na satu. Za ovaj automobil, vlasnik je preko oglasa prije dvije godine tražio 12.900 maraka.

Danas taj isti model, jednake kilometraže, star pet godina (2017. godište), košta 13.900 maraka.

Još jasniji primjer je Citroen C4, star pet godina, za kojeg je prije dvije godine bilo potrebno izdvojiti oko 15 hiljada maraka. Danas, isti takav košta 18.500 KM. U trenutku postavljanja oglasa, oba modela su imala identičan motor i jednaku kilometražu.

Razlika u cijenama još je očiglednija kod bolje opremljenih i premium vozila.

Tako je na oglasu od prije dvije godine, za Golf VII, 2015. godište, traženo 25.900 maraka. Isti model, star pet godina, sa jednakim performansama i kilometražom danas košta čak 37 hiljada maraka, sudeći prema oglasima iz Auto salona.

Još jedan primjer iz premium klase je i Audi A4 – „petogodišnjak“ je prije dvije godine koštao 30 hiljada maraka, a danas vam za njega treba osam hiljada maraka više.

Poskupljenja polovnih automobila potvrđuju i u auto salonu “Kramar”, ali dodaju da je, uz bogatu ponudu, interesovanje kupaca  i dalje veliko.

“Ljudima je teško palo poskupljenje, ali su se nekako navikli i prodaja vozila ide dobro. Da gorivo bude deset maraka, auta će se voziti”, navodi za BL portal Slavko Gasparević iz “Kramara”.

Jedan od kupaca je i Banjalučanin Nemanja Malbašić. Nedavno je pazario auto, bez kalkulacije da će u slučaju stabilizacije globalnih prilika možda doći i do pada cijena “polovnjaka”.

“Nekoliko mjeseci sam obilazio auto placeve u Banjaluci i gledao oglase na internetu. Izbor je veliki, ali pošto sam uvijek najviše volio njemačka auta, na kraju sam kupio Audi A3 za nekih desetak hiljada”, rekao je Nemanja.

Razlozi poskupljenja su brojni. Prije svega, rast cijena „polovnjaka“ prati rast cijena novih auta zbog smanjene proizvodnje i ponude, uslovljene posljedicama korona virusa i nestašice materijala za njihovu proizvodnju.

Većim cijenama doprinijelo je i poskupljenje energenata i naftnih derivata, što je dovelo i do većih troškova transporta.

Dragan Ilibašić kaže da je transport skuplji za 25 odsto u odnosu na prije godinu ili dvije. U transportne troškove ubrajaju se i naknade i troškovi carinjenja prilikom uvoza polovnih automobila u BiH. Uvoznici nisu optimistični i smatraju da će sve te procedure u narednom periodu biti još skuplje.

Srđan Banović, BL portal