Zaključak kontra SNSD-ovog prijedloga: Komisija protiv smanjenja poreza u Banjaluci
18.03.2021. | 16:18Šteta bi bila veća od koristi – otprilike tako se o prijedlogu odborničkog kluba SNSD-a o smanjenju poreske stope na nepokretnosti u Banjaluci za 50 odsto, koji je na prošloj sjednici gradske skupštine izazvao burnu raspravu, izjasnila posebno imenovana komisija po nalogu gradonačelnika Draška Stanivukovića.
U izvještaju koji će se pred banjalučkim odbornicima naći 25. marta, navodi se da smanjenje poreske stope na nepokretnosti sa sadašnjih 0,20, odnosno 0,10 odsto ni privrednicima ni fizičkim licima ne bi bilo od velike koristi, dok bi gradski budžet, istovremeno, bio „zakinut“ za skoro četiri miliona maraka.
„Negativni efekti na budžet Grada zbog eventualnog smanjenja poreskih stopa, vidjeli bi se kroz značajno smanjenje prihoda koji se ne mogu supstituisati iz drugih izvora. Na suprotnoj strani, kod obveznika, pozitivni efekti bili bi finansijski značajni za relativno mali broj onih koji posjeduju veći broj i/ili velike nepokretnosti, i to ne nužno one koje služe za obavljanje proizvodne djelatnosti“ jedan je od zaključaka Komisije za pripremu prijedloga odluke o utvrđivanju stope poreza na nepokretnosti na području grada.
U prilično detaljnoj analizi, komisija je obrazložila da se smanjenjem poreske stope neće olakšati materijalno-finansijski položaj malih i srednjih privrednih subjekata, ali ni fizičkih lica koja su u nižim poreskim razredima.
„To bi bilo značajno samo za one koji raspolažu velikim vrijednostima nepokretnosti, odnosno za imućne građane. Na samo 1,1 odsto nepokretnosti u vlasništvu fizičkih lica plaća se porez od 500 KM i više, što u 2020. godini iznosi oko 920 hiljada KM“, kažu u komisiji.
Upravo su olakšicama za građane i privredne subjekte odbornici SNSD-a na prošloj sjednici gradske skupštine i obrazložili prijedlog smanjenja poreske stope, navodeći da su među 69.000 onih koji plaćaju porez na nepokretnosti u Banjaluci, 68.000 fizička lica. Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković taj prijedlog je odbacio, smatrajući da bi to bio udar na gradski budžet.
Sa takvim prijedlogom nisu saglasni ni građani ni poslovna zajednica, navodi se u izvještaju komisije koja je pribavila i njihova mišljenja.
„Samo je Privredna komora odgovorila da podržava smanjenje poreza na nepokretnosti koje se odnose na privredu, ali nisu razmatrali opštu poresku stopu. Takođe predlažu održavanje sastanka sa predstavnicima Grada i Poreske uprave, sa ciljem povećanja i kontrole naplate poreza na nepokretnosti“, navode u komisiji.
Kao bolju mjeru, iz Zanatsko – preduzetničke komore predlažu povećanje sredstava za subvencije privrednim subjektima, posebno samostalnim preduzetnicima koji su zbog pandemije dovedeni u bezizlaznu situaciju. Savjet za ekonomska pitanja i razvoj predlaže reviziju Odluke o visini vrijednosti nepokretnosti po zonama na teritoriji grada, kako bi se te vrijednosti usaglasile sa tržišnim. Takođe, predlažu i da se, u saradnji sa Republičkom upravom za geodetske i imovinsko-pravne poslove i Poreskom upravom, nastave aktivnosti na širem obuhvatu poreskih obveznika.
Sve prijedloge poslovne zajednice komisija je uvrstila i u svoje preporuke.