Alarm za obrazovni sistem i porodicu: Policiji Srpske lani prijavljen nestanak 22 maloljetnika

07.03.2023. | 07:51

Policiji Srpske lani je prijavljen nestanak 22 maloljetnika, odnosno 57 odsto više slučajeva nego godinu ranije, što je, prema riječima stručnjaka, alarm za obrazovni sistem i porodicu, koja je zbog globalnih kretanja sve više otuđena i “izgubljena”.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova RS ističu da je u 2022. godini prijavljen nestanak 104 osobe, što je 11,83 odsto više u odnosu na 2021. godinu, kada su evidentirana 93 takva slučaja. Ističu da je, od ukupno prijavljenih nestalih, pronađeno 56 osoba i 15 beživotnih tijela.

– Kada je riječ o maloljetnicima, od ukupnog broja nestalih u prošloj godini prijavljena su 22 slučaja, dok ih je godinu ranije bilo 14. Razlozi nestanka su različiti i kod maloljetnih osoba mogu da budu revolt, loše ocjene i sukob sa roditeljima, kao i slučajevi kada djevojčice odlaze iz kuće zbog zaljubljivanja u muškarce koji su dosta stariji od njih – pojašnjavaju u MUP-u i dodaju da su kod punoljetnika razlozi nestanka obično porodični problemi, posebno fizičko ili psihičko nasilje između partnera, psihički problemi praćeni suicidnim namjerama, demencija i slično.

U resornom ministarstvu su naveli da je prethodnih godina prijavljivano prosječno oko 85 nestanaka, od čega se oko 20 slučajeva odnosilo na nestanke maloljetnika, te da većina bude brzo pronađena.

Sociolog Drago Vuković objašnjava za “Glas” da je slučajeva nestanka mladih bilo oduvijek, ali da kao društvo treba da se zabrinemo ako zaista dolazi do rasta broja tih slučajeva jer je to pokazatelj stanja omladine.

– Moramo se zapitati zašto je to tako. Posmatram to kao posljedicu izgubljenosti u društvu i otuđenosti. Izgubili smo se u prelasku iz tradicionalnog u moderno društvo. Bombardovanje novim vrijednostima, identitetima, ta globalna ideologija sve više udaljavaju ljude jedne od drugih, te otuđuju od obrasca zajedničkog života, razgovora, vaspitanja. To se najbolje pokazuje kroz te nestanke – rekao je Vuković.

On je istakao da povećano nasilje, nedostatak vremena da se radi sa djecom, trčanje roditelja za poslovnim obavezama i karijerom dovode do izgubljenosti mladih.

– S jedne strane imamo roditelje koji su prezainteresovani za svoju djecu, što je kontraproduktivno jer ih oni apsolutno kontrolišu, tražeći od njih da postignu ono što mame i tate misle da treba, te djeca postaju žrtve pogrešnih roditeljskih ideala, a sa druge strane imamo potpunu zapuštenost i nebrigu, kada roditelji nemaju vremena da razumiju šta djeca žele, koja su im interesovanja i potrebe – kazuje Vuković.

Da je sve više mladih koji imaju emocionalnih problema, tvrdi banjalučki psiholog Aleksandar Milić.

– Ljudi su sve osjetljiviji u ovim uslovima življenja, naročito djeca i mladi. Primjetno je da kod djece osnovnoškolskog uzrasta postoje određene traumatizacije izazvane vršnjačkim nasiljem, nedovoljnom pažnjom i lošim odnosom nastavnika, kao i otežanim okolnostima u porodici. U tom uzrastu oni su hipersenzitivni, osjetljivi, ranjivi, doživljavaju razočarenja, pa kada gube oslonac i u školi i kod kuće, rješenje pronalaze u bijegu – rekao je Milić za “Glas” i dodao da roditeljima i nastavnicima nedostaje znanja i aktiviteta o prevenciji poremećaja u ponašanju djece.

Psiholog i profesor na Filozofskom fakultetu u Banjaluci Sanja Radetić Lovrić kaže da maloljetnici koji pobjegnu od kuće roditeljima upućuju poruku: “Budi tu za mene” i “Razumi me”.

– Roditelji sa djecom treba da grade odnos povjerenja, otvorenosti i komunikacije. Takođe, vrlo je važna emocionalna veza, jer ako je ta veza topla, ukoliko roditelji koriste dosljedan stil vaspitanja koji nije ni prezaštitnički, ni zanemarujući, djeca će se, u situaciji kada imaju problem, koliko god on bio težak, razvojni, mladalački, obratiti mami i tati – pojasnila je Radetić Lovrić.

Najstariji slučaj

U MUP RS kažu da najstariji slučaj nestanka osobe, koja još nije pronađena, datira od prije 30 godina.

– Riječ je o Draganu Ristiću, rođenom 1970. godine u Banjaluci. Navedeno lice je 3. septembra 1992. godine oko 10 časova samovoljno napustilo Psihijatrijsku kliniku u Banjaluci i od tada ne postoje saznanja o njemu – naveli su iz MUP-a.