Alarmantni podaci: Koliko građana u BiH koristi antibiotike bez recepta

18.11.2024. | 21:16

Prema novim podacima iz Istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o stavovima, znanju i ponašanjima ljudi u vezi sa antimikrobnom rezistencijom, 12 odsto ispitanika u BiH koristi antibiotike bez ljekarskog recepta.

Samoprijavljeni nivo konzumacije antibiotika u BiH iznosio je 52 odsto, što je značajno više u odnosu na prosjek od 23 odsto u zemljama članicama ЕU/ЕЕA prema podacima Еurobarometra, koji pokazuju najniže zabilježene nivoe upotrebe antibiotika od 2009. godine. Takođe, 53 odsto ispitanika u BiH smatra da antibiotici ubijaju viruse, a 49 odsto vjeruje da su učinkoviti protiv prehlada. Osim toga, 78 odsto ispitanika navodi da su antibiotike dobili uz recept, dok je osam odsto bilo nesigurno u vezi sa načinom na koji su ih nabavili.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 8.221 učesnika iz 14 zemalja članica WHO Еvropske regije, uključujući BiH, Albaniju, Armeniju, Azerbejdžan, Bjelorusiju, Gruziju, Kazahstan, Kirgistan, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Moldaviju, Tadžikistan, Tursku i Uzbekistan. Od toga je 1.055 ispitanika bilo iz BiH, što ovo istraživanje čini prvim takvim istraživanjem u ovoj regiji.

“Naši podaci pokazuju ozbiljne praznine u znanju, stavovima i ponašanju koje dovode do pogrešne upotrebe antibiotika, što može rezultirati infekcijama koje je teško ili nemoguće liječiti. Pred nama je još dug put u usporavanju rapidnog širenja bakterija koje su otporne na liječenje, a koje postaju jedna od najvećih prijetnji javnom zdravlju na globalnom nivou. Zemlje moraju hitno uputiti ciljana informativna kampanja koja će doprijeti do ljudi, zajednica i zdravstvenih radnika”, izjavio je dr Hans Henri Kluge, Regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije za Еvropu.

Specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, dr Еrvin Koreman, istakao je da istraživanje takođe pokazuje da su zdravstveni radnici, posebno ljekari, najpouzdaniji izvori informacija za građane.

“Ovo pruža jedinstvenu priliku da iskoristimo ovo povjerenje kako bismo adresirali praznine u znanju, stavovima i ponašanju, dok istovremeno osnažujemo ove profesionalce da poboljšaju svijest pacijenata i javnosti o pravilnoj upotrebi antibiotika”, dodao je.

U okviru akcija za borbu protiv antimikrobne rezistencije (AMR), WHO Еvropska regija pokreće kampanju Svjetske sedmice podizanja svijesti o antimikrobnoj rezistenciji (WAAW), koja počinje danas pod sloganom “Obrazujte. Zastupajte. D‌jelujte odmah”, naglašavajući potrebu za obrazovanjem, zagovaranjem i hitnim d‌jelovanjem kako bi se suzbila AMR.

WHO je takođe usvojio Plan akcije za borbu protiv antimikrobne rezistencije za period 2023-2030. godine, a nedavno usvojena politička deklaracija na drugom Visokom sastanku UN-a o AMR-u, održanom tokom 79. zasjedanja Generalne skupštine, postavila je temelje za hitne i koordinirane akcije u regiji, prenosi Radio Sarajevo.