Amerikanci otkrili ćevape: Srbin u Čikagu servira naše specijalitete

29.09.2021. | 23:03

“Držati lepinju sa ćevapima iz ‘Kiosk Balkan Street Food’ pravo je malo čudo po sebi. Namamljeni aromom svježe pečenih kobasica, somuni obaraju posjetioce sa nogu”. Ovako čuveni list Čikago Tribune počinje svoj tekst pod naslovom: “Ćevapi su dio posljednjeg čikaškog ludila za balkanskom hranom, a Kiosk Balkan Street Food pravi sjajne!”

Kiosk je ‘čedo’ kuvara Nemanje Milunovića, veterana čikaških restorana, koji je novi posao započeo sa svojim bratom Markom Milunovićem. Njihova porodica se preselila u Sjedinjene Države prije više od 15 godina, ali želja za srpskom uličnom hranom nikada nije iščezla.

“Stalno smo pričali o tome kako želimo da otvorimo nešto što odgovara našem porijeklu. Stalno sam govorio svom bratu: ‘Mislim da će (balkanska hrana) postati popularna u Čikagu.”‘, rekao je Milunović za Čikago Tribune, koji na to dodaje: “Nevjerovatno je koliko je bio u pravu”.

Braća su odlučila da prvo krenu pristupačnijim putem i isprobaju stvari u zajedničkoj kuhinji koja se koristi isključivo za preuzimanje i dostavu, koncept koji je postao sve popularniji tokom pandemije.

Novinar Čikago Tribune-a koji je pisao reportažu, posebno je oduševljen Milunovićevim somunima, za koje kažu da su jedno od najslasnijih i najukusnijih peciva koja se mogu probati.

“Tako je teško oblikovati ih, ali ja to volim”, rekao je Milunović, objašnjavajući da je tijesto jako ljepljivo, zbog čega mora da radi brzo i odlučno.

Milunović je pažljivo promislio svaki element svojih ćevapa. Za samo meso, Milunović kaže da se uglavnom pridržava originalnog recepta.

“Tradicionalni ćevapi začinjeni su samo solju, biberom i bijelim lukom. Ja koristim malo paprike, ali neki ljudi dodaju previše, zajedno sa drugim začinima”, rekao je Milunović, prenosi “serbiantimes.info”.

Da bi se napravili pravi ćevapi, bijeli luk se prvo prokuva u vodi, da bi se tečnost zatim upotrijebila kao dodatak mljevenom mesu.

Tajna dobrih ćevapa je, kako kaže Milunović, vrijeme.

“Meso mora da fermentira preko noći u hladnjaku, ne možete samo samljeti govedinu i odmah je upotrijebiti. Mora se odleži najmanje 24 sata”, otkriva Nemanja.

“Ovo pomaže da se objasni nevjerovatno elastična tekstura ćevapa iz Kioska. Meso se ne raspada kada zagrize te. Umjesto toga, čini se da se se spaja u izuzetno sočnu cjelinu”, piše novinar Čikago Tribune-a i zaključuje: “Dok god Mulunović pravi somune, pratiću ga gdje god da kuva”.

 

Oznake: Amerika, Ćevapi, Čikago