Ana, Maja i dvije Katarine: Evo zašto ostajemo u Srpskoj

24.02.2024. | 12:35

Otvoren um, neprestano zalaganje, rad, trud i odricanje glavna su formula uspjeha Ane, Maje i dvije Katarine, studentkinja iz Republike Srpske čije indekse mahom krase samo desetke.

U vremenu masovnih migracija, kada njihove brojne kolege pakuju kofere s namjerom da sreću potraže negdje u svijetu, one biraju rodoljublje i budućnost u kojoj će svojim znanjem i zalaganjem doprinijeti razvoju svoje zemlje i nacije.

Biti uspješan student, ali i dobar čovjek najvažniji je cilj kojem treba stremiti. U to vjeruju ove četiri mlade i uspješne dame, kojima visoke ocjene nisu bile najvažniji san, ali su došle spontano, jer je put ka odabranom zanimanju protkan ljubavlju. Iako su tek zakoračile u poslovni svjet, uvjerene su u tačnost Konfučijeve izreke “Izaberi posao koji voliš i nećeš morati da radiš ni dana u životu”.

Pružena šansa

Studentkinja prve godine drugog ciklusa psihologije na Filozofskom fakultetu u Banjaluci Katarina Vukadin, osim što vrijedno upija znanje, nastoji učestvovati u raznim vannastavnim aktivnostima gdje ima priliku spojiti teoriju sa praksom.

Na osnovnim studijama psihologije imala je prosjek ocjena 9,68, koji je, kako sama kaže, rezultat ogromne ljubavi prema profesiji koju je izabrala.

Pomogla mi je ljubav i želja, ali i predispozicije koje sam imala u smislu empatije, prilagodljivosti. Treba biti otvoren, ne plašiti se ispitivati, istraživati, biti kreativan. Uz sve to uspjeh je neminovan – priča Vukadinova, koja je stipendista Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS.

Kaže da nije imala dilemu gdje će nastaviti obrazovanje nakon završenih osnovnih studija, prenosi Glas Srpske.

Izabrala sam da studiram u Banjaluci zbog strukture fakulteta, načina na koji se prenosi znanje, ali i mogućnosti daljeg napredovanja. Filozofski fakultet organizuje razne vannastavne aktivnosti, od posjeta zdravstvenim i socijalnim ustanovama, gdje se pobliže upoznajemo sa radom psihologa, do predavanja na kojem učestvuju predavači iz raznih oblasti. Sve to mi omogućava da se povežem sa ljudima, ostvarim kontakte koji će mi koristiti u daljoj karijeri – naglasila je Vukadinova.

Budući da je psihologija veoma široka oblast, kaže da još ne zna šta bi voljela da radi u budućnosti.

Trenutno me najviše interesuje rad na različitim projektima, a voljela bih da radim u oblasti ljudskih resursa. Planiram da se bavim i psihoterapijom i zaista bih voljela da ostanem u Srpskoj, u svom gradu gdje sam i studirala. Smatram da kod nas svako ko ulaže trud, rad i vrijeme može dobiti šansu da napreduje i razvija se – dodala je Vukadinova.

I studentkinja drugog ciklusa studija na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Ana Motika, koja je na osnovnim studijama novinarstva ostvarila prosjek 9,83, u budućnosti se vidi u Republici Srpskoj, odnosno u mjestu gdje živi i gdje je završila fakultet.

Bila bih mnogo ponosna i srećna kada bih imala priliku da doprinesem gradu u kojem sam proživjela najljepše srednjoškolske i fakultetske dane, u kojem su moji prijatelji i porodica. Istočno Sarajevo je grad mladih ljudi sa pozitivnim migracionim saldom, ali i univerzitetski, kulturni, turistički i zdravstveni centar. Vrlo je perspektivno mjesto za ugodan i kvalitetan život – kazala je Motika, koja je godinu dana boravila na studentskim razmjenama u Španiji, na Univerzitetu u Haenu i Univerzitetu na Balearskim ostrvima na Majorki.

Ona kaže da joj tokom studija ništa nije bilo teško, jer joj sticanje novih znanja predstavlja zadovoljstvo.

Profesori su se trudili da nam na najbolji način prezentuju i približe gradivo, ali su isto tako dozvoljavali konstruktivne rasprave i polemike o različitim novinarskim temama, uvažavajući mišljenje svakog studenta. Na četvrtoj godini, nakon boravka na studentskoj razmjeni u Španiji, ali i predmeta odnosi s javnošću shvatila sam da želim da se bavim tim što i radim, jer sam se nedugo nakon sticanja diplome zaposlila u Gradskoj upravi – rekla je Motika.

Ona je dodala da Filozofski fakultet u Palama nudi međunarodno priznatu diplomu i jednake mogućnosti koje imaju i studenti na evropskim i svjetskim univerzitetima.

Veliki broj studentskih razmjena koje je ovaj fakultet omogućio najbolji su primjer dobre prakse kada je riječ o upoznavanju drugih kultura, učenju jezika i putovanja, odnosno svega što je potrebno za kvalitetno obrazovanje – smatra Motika.

Prioriteti

Stečeno znanje u razvoj Srpske želi ugraditi u buduća pravnica Maja Macura, koja je student treće godine Pravnog fakulteta u Banjaluci sa prosjekom ocjena 9,69. Aktivno se bavi i naučnim radom, učestvovala je u aktivnostima studentskog i omladinskog organizovanja, a prepoznatljiva je i po retoričkim vještinama, kao osvajač nagrade na tradicionalnom takmičenju u besjedništvu koje organizuje Pravni fakultet u Banjaluci.

Teško je doći do takvih rezultata, jer zahtijevaju dosta odricanja, ali sve se može kada naučite da organizujete vrijeme i postavite prioritete. Moj prosjek je rezultat rada i ljubavi prema onome što studiram – objašnjava Macura.

Ističe da Pravni fakultet u Banjaluci nudi lepezu sekcija gdje studenti mogu da pronađu sebe.

Izabrala sam da studiram u Banjaluci prvenstveno zbog kvalitetnog akademskog kadra te nastavnih planova i programa, ali i zbog rodoljublja i komfora koji pruža ostanak u rodnom gradu. Biram da ostanem u Srpskoj, jer svoju budućnost vidim ovdje – kazala je Macura.

Studentima Akademije umjetnosti u Banjaluci već od prve godine studija otvorena su vrata za praksu, počevši od studentskih filmova do prvih profesionalnih angažmana koji dolaze sa višim godinama studija.

Priča to student četvrte godine produkcije Katarina Lazić sa prosjekom ocjena 9,79, a koja trenutno radi kao izvršni producent u Narodnom pozorištu RS na novoj predstavi “Mali ratovi i kabine Zare” u režiji Ivice Buljana i po tekstu Vide Davidović.

To je moj drugi angažman u našem nacionalnom teatru. Pozorišna produkcija je moja želja od početka školovanja iako sa sobom nosi velike izazove, ali ne pamtim ih duže od trenutka u kojem se stvore, a ujedno i riješe. Pored toga zajedno sa rediteljkom i scenaristkinjom Sonjom Savić razvijam naš zajednički debitantski dokumentarni film, koji je podržao Audio-vizuelni centar RS. Na fakultetu se trudim da zadržim prosjek, ali mi je bitno i da moja motivacija i interesovanje prema profesiji ostanu jaki kao na početku studija – kazala je Lazićeva.

Velika joj je želja da osnovne studije završi u svom rodnom gradu, zbog čega je odabrala Akademiju, koja nudi mogućnost besplatnog školovanja te velikog broja profesora iz raznih sfera umjetnosti.

Voljela bih da proširim svoje znanje i iskustvo kroz dalje školovanje u inostranstvu, ali i da se vratim i to primijenim ovdje – dodala je Lazićeva.

Poruka srednjoškolcima

Srednjoškolcima koji tek treba da odaberu studije Katarina Lazić je poručila da je najvažnije da se izbore sa strahom od neuspjeha i mogućeg lošeg izbora fakulteta.

Najljepše je kada shvatiš da i ako pogriješiš možeš nastaviti tražiti ono što te zanima, pogotovo jer na primjer Univerzitet u Banjaluci nudi spektar različitih zanimanja. Osnovne studije treba početi sa onim što imamo i što nam je blizu i da onda kako rastemo kao osobe i profesionalci tražimo i želimo više i bolje za sebe – rekla je Lazićeva.